Lavrov: Ukrajina musí zůstat neutrální. Napětí zesiluje

Ukrajina si musí zachovat neutralitu, jež by zabránila dalšímu dělení země. V článku, z nějž citovala agentura Interfax, to bez dalších podrobností uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko mezitím vyzval svůj ruský protějšek Vladimira Putina, aby tlakem na proruské rebely pomohl ukončit násilí na východě Ukrajiny.

55 ukrajinských sídel pod palbou, hrozba nových sankcí

Boje na východě Ukrajiny si za uplynulých 24 hodin vyžádaly tři potvrzené mrtvé na straně ukrajinské armády. Ostřelováno bylo 55 ukrajinských měst a vesnic, uvedl Reuters mluvčí generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Vladyslav Selezňov.

Spojené státy dnes oznámily, že Ukrajině poskytnou záruky na půjčky v objemu dvě miliardy dolarů a současně jsou připraveny zpřísnit ekonomické sankce proti Rusku. „Budeme pracovat s našimi spojenci, abychom zesílili tlak na Rusko,“ dodal americký ministr financí Jack Lew po podpisu dohody se svou ukrajinskou kolegyní Natalijí Jareškovou.

Dohoda o finanční pomoci určené na sociální výdaje je podle Lewa podmíněna tím, že Ukrajina bude pokračovat ve fiskálních a protikorupčních reformách. Země se podle něj též musí snažit splnit podmínky Mezinárodního měnového fondu (MMF), jenž Ukrajině přislíbil hospodářskou pomoc v celkové hodnotě 17 miliard dolarů.

Porošenko žádá kroky Putina

O vývoji na Ukrajině dnes telefonicky hovořili americký prezident Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová. Ve společném prohlášení pak vyjádřili znepokojení nad ruskou rolí v eskalaci násilí na východě země a shodli se na nutnosti hospodářské pomoci Ukrajině. Oba politici v prohlášení kritizovali „ruskou materiální pomoc separatistům“ a nedodržování příměří dohodnutého loni v září.

Ukrajinský prezident Porošenko podle agentury AFP napsal Putinovi dopis, ve kterém vyzývá k ukončení bojů a k propuštění ukrajinské pilotky Naděždy Savčenkové z ruského vězení. Rusko Savčenkovou vězní od loňského června. Viní ji z toho, že navedla palbu ukrajinských minometů na neozbrojené ruské novináře, z nichž dva zahynuli.

Porošenko rovněž pochválil účinnost západních sankcí proti Rusku. „Musíme vytvořit takové podmínky, které by donutily Rusko k jednání a k dodržování dohod,“ řekl Porošenko v polské televizi.

OBSE Rusku: Uzavřete hranice

Předseda Parlamentního shromáždění Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) Ilkka Kanerva vyzvala Rusko, aby v zájmu uklidnění situace na Donbasu uzavřelo své hranice s Ukrajinou. Informoval o tom portál sputniknews.com.

„Ruští představitelé opakovaně hovořili o své podpoře mírového řešení na Ukrajině,“ řekl Kanerva. „S ohledem na tento závazek vyzývám Rusko k uzavření hranic, aby zastavilo přísun zbraní či bojovníků, ať už jsou či nejsou to dobrovolníci, kteří mohou pronikat na východní Ukrajinu.“

Západ i Kyjev tvrdí, že Moskva povstalce materiálně i vojensky podporuje a že přes hranice s Ruskem pronikají na Ukrajinu posily pro jednotky rebelů či přímo zapojuje do bojů své vojáky. Kreml všechna tato nařčení v minulosti opakovaně odmítl. Moskva opět vyzvala Parlamentní shromáždění Rady Evropy, aby poskytlo důkaz o přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině.

Slabší zůstává rubl i ruské akcie

Evropské akciové trhy jsou dnes pod prodejním tlakem, oslabují řádově o půlprocento. Ruský akciový index RTS odepisuje 0,7 %. Pražská burza ztrácí výrazněji, index PX klesá o 1,6 %. Ruský rubl, který skokově oslabil po pondělním naznačení nových mezinárodních sankcí vůči Rusku a po sražení ratingu země mimo investiční pásmo agenturou Standard & Poor’s, zůstává na těchto slabších úrovních. K americkému dolaru rubl obchoduje u úrovně 68 rublů za dolar, k euru pak u hladiny 77 rublů za euro.

Newsletter