Le Penová míří vzhůru, investoři pomalu ztrácí nervy

Prezidentské volby ve Francii se blíží a trhy jsou stále nervóznější s tím, jak se pravděpodobnost vítězství extrémně pravicové kandidátky Marine Le Penové pomalu zvyšuje.

To se projevuje jak na akciovém, tak i dluhopisovém trhu. Francouzský akciový index CAC 40 patřil včera s poklesem 0,1 % k nejslabším indexům v Evropě. S blížícími se volbami se přitom investoři hromadně zajišťují opcemi, které je chrání proti případným poklesům akcií. S tím, jak je index CAC 40 blízko nejvyšších hodnot od listopadu 2015, vzrostl počet otevřených opčních kontraktů oproti call opcím na téměř dvouleté maximum, uvádí agentura Bloomberg.

Ještě horší nálada však vládne na trhu bondů. Investoři se začali hromadně zbavovat francouzských státních dluhopisů a zaměřili se místo toho na bezpečnější německé bondy s kratší dobou splatnosti. Výnos francouzského desetiletého bondu včera vystřelil až o devět bazických bodů na své dvoutýdenní maximum na 1,14 % a uzavřel na 1,05 %. Rozdíl výnosů mezi desetiletými německými a francouzskými státními dluhopisy tak podle serveru finanzmarktwelt.de vylétl na 85 bazických bodů, což je nejvyšší hodnota od července 2012. Zato výnosy dvouletých německých dluhopisů se včera podle serveru propadly na své historické minimum na -0,86 %.

V pátek trhy znejistěla zpráva, že socialistický kandidát Benoit Hamon a levicový Jean-Luc Melenchon budou usilovat o společnou kandidaturu, čímž se zvýší jejich šance na postup do druhého kola, kde by pak zřejmě prohráli s Le Penovou. V reakci na tuto možnost se v pátek francouzské státní dluhopisy dostaly pod tlak a tato tendence dále pokračuje, i když oba zmínění kandidáti od svých plánů na společnou kandidaturu nakonec odmítli, nicméně stále prý chtějí pokračovat v jednáních.

Včera k nervozitě na trzích navíc přispěl průzkum předvolebních preferencí společnosti OpinionWay, který ukazuje, že by Marine Le Penová mohla v prvním kole získat 27 % hlasů, což je o 1 % více, než v předchozím průzkumu, čímž by v prvním kole prezidentských voleb, konaných 23.dubna, s přehledem zvítězila. Centrista Emmanuel Macron a republikánský kandidát Francois Fillon by opět získali po dvaceti procentech. Důležitější však je, že se ve druhém kole voleb, které se bude konat 7.května, výrazně zmenšil její odstup od současného favorita průzkumů Emmanuela Macrona. Kdyby se volby konaly nyní, Macron by podle průzkumu získal 58 %, Le Penová však již 42 %, čímž se rozdíl hlasů obou kandidátů snížil za necelé dva týdny na polovinu. Průzkum společnosti Harris navíc přinesl informaci o tom, že většina Francouzů důvěřuje Le Penové, že má nejlepší řešení v otázkách bezpečnosti.

Newsletter