Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Le Penová vs. Macron: Osud EU je v rukách Francouzů

Dnes se mnohým lidem na chvíli zatají dech, když budou netrpělivě očekávat první sečtené hlasy souboje o prezidentské křeslo Francie. Sčítání hlasů a především vyhlašování výsledků ale nebudou do hloubky prožívat jen Francouzi, ale všichni obyvatelé Evropské unie. Bude se totiž možná hrát i o její budoucnost.

Pokud ve druhém kole francouzských voleb zvítězí centrista Emmanuel Macron, je pravděpodobné, že to evropskou situaci značně uklidní a nic zásadního se v rámci unie nestane. V případě nedělního vítězství Marine Le Penové zažije Evropa politické i ekonomické turbulence. Nikdo však neví v jaké míře, většina odborné veřejnosti ale tuší, že by se mohly pohybovat alespoň na úrovni brexitu.

Francouzské volby vydělávaly. Evropští boháči jsou bohatší o 27,5 miliardy

Jaká je situace před volbami a jaká je minulost obou kandidátů, ukazuje infografika serveru Visual Capitalist. První kolo vyhrál, dle většiny očekávání, centrista narozený v Amiens se ziskem 23,9 procenta hlasu. Jeho oponentka získala 21,4 procenta hlasů.

Žádný z kandidátu nezískal tedy kýženou nadpoloviční většinu a podle očekávání se bude konat nesmírně zajímavé druhé kolo. Proč? Oba kandidáti se už snad ani nemohou, jako politické osobnosti, více lišit.

Komentář investičního týmu: Francouzské volby (nejen) na trzích

„Nacionalismus je válka. Vím to. Pocházím z regionu, který je pohřebišť plný,“ uvedl na adresu nacionalismu Macron.

„Nemám ani za mák důvěry v Evropskou unii a jejich ochranu společných evropských hranic,“ zazněl dříve názor z opačného myšlenkového spektra od Le Penové.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter