Lepší než bitcoin? Letošní zisk litecoinu přesáhl 6500 %

Zatímco stránky většiny medií v poslední době čile plní bitcoin, jeho menší bráška jej co do cenového růstu v letošním roce hravě předčí. Litecoin, jehož cena dnes pokračuje v jízdě na nové rekordy, si od začátku roku připsal nárůst o více než 6500 %.

Kryptoměna, která je odvozena od bitcoinu, zahájila letošní rok na ceně 4,33 USD a dostala se zatím až nad 290 USD, což představuje 6597% nárůst. Bitcoin si naproti tomu podle serveru CoinDesk ve svém dosud nejvyšším bodě na 17 364,56 USD připisoval „jen“ něco přes 1600 %. Podle údajů CoinMarketCap největší kryptoměna přesáhla sice dokonce 18 300 USD, což představuje YTD zisk přesahující 1800 %, ani to však není ani ze třetiny tolik, kolik za letošek „vydělal“ litecoin.

Očima expertů: Do jakých kryptoměn investovat právě teď?

Společný pohyb obou měn stejným směrem není ojedinělý a zřejmě nebude náhodný. Již v březnu tohoto roku vyšel na CoinDesk článek, který upozornil na fakt, že jejich cenové pohyby, ať už to bylo kterýmkoli směrem, probíhaly v minulosti často synchronně. Někteří pozorovatelé vysvětlují tento jev tím, že litecoin je jednoduše napodobeninou bitcoinu, která využívá podobné technologie a koncepty. Ale proč roste litecoin o tolik rychleji?

Někteří analytici vysvětlují, že litecoin slouží jako „bitcoin hedge“, tedy jakási pojistka v situaci, kdy se bitcoinová síť potýká s vysokou měrou nepotvrzených transakcí. „Litecoin je svou povahou více škálovatelný a s tím, jak je v současnosti bitcoin mempool zaplaven nepotvrzenými transakcemi, zdá se být litecoin mnohem lepším prostředkem směny než bitcoin,“ uvedl podle serveru Forbes například Mati Greenspan, senior market analyst ve společnosti eToro.

S teorií, že litecoin je „bitcoin hedge“ souhlasí podle serveru například i Charles Hayter, spoluzakladatel a CEO platformy CryptoCompare, který tvrdí, že obě měny jsou si sice velmi podobné, ale uvedený altcoin má větší růstový potenciál a menší riziko poklesu.

„Toxický“ bitcoin a jeho trh přesahující velikost českého HDP

Někteří pozorovatelé zase popisují litecoin jako investici, která se veze na vlně hromadného zájmu investorů o kryptoměny. „Všechna ta pozornost, která byla v posledních týdnech věnována bitcoinu, sloužila jako přílivová vlna pro všechny kryptoměny,“ cituje Forbes Jeffa Koyena, strategického poradce firmy 360 Blockchain. „Ale s tím, jak je bitcoin v tuto chvíli překoupený a ethereum přešlapuje na místě, obrací se (investoři) k litecoinu – kryptoměnové grande dame – který má  spolehlivé základy a je dost podobný bitcoinu, aby se nebáli jej koupit.“

„Uvidíme ještě hodně peněz, které poplynou do altcoinů, vedené snahou o diverzifikaci portfolia a realizaci zisků,“ cituje server Yazana Barghuthiho, vedoucího projektů ve společnosti Jibrel Network. „Na spekulativním trhu, kde jsou i nováčci, o kterých se toho moc neví, se bude dařit nejlépe altcoinům, které budou nejlépe dostupné. Díky tomu, že LTC poskytuje většina hlavních obchodních platforem, a je tak vysoce dostupný pro každého průměrného investora, není překvapením, že značná část bitcoinu, který se přelévá do altcoinů, teče směrem do LTC.“

Newsletter