Lepší zhodnocení než index S&P? Náhodný „stock picking“

Index S&P 500 považovaný za vedoucí indikátor zámořských akciových trhů, je „kazový“, a to dle jednoho z nejúspěšnějších britských fond-manažerů. Investoři dosáhnou lepšího zhodnocení náhodným výběrem jednotlivých titulů, říká David Winton Harding.

Toto odvážné tvrzení pronesl fond-manažer spravující aktiva ve výši 25,5 mld. USD jménem Winton Capital, což je čtrnáctý největší správce hedge fondů, dle lednových dat publikovaných společností Alpha magazine. Harding je v sektoru známý především pro své úspěšné dlouhodobé sázky na ropu či zlato a vžila se pro něj přezdívka „Čaroděj ze země Wintona“.

Jeho hlasité projevy skepticismu ohledně indexu S&P odstartovala nedávná kritika ostatních kolegů z branže ohledně jeho obchodního systému a metod. „Trochu jsem vybuchl… S&P 500 je obchodní systém – je to systém pravidel pro nákup a prodej akcií, který mimochodem není moc dobrý.“

S třicetiletou historií a zkušenostmi na trhu se Harding před 5 lety rozhodl, že porazí benchmark s využitím dvou jednoduchých nápadů. Jedním z nich byl náhodný výběr 50 různých akcií. „Vyberete si náhodně akcie a do portfolia je zařadíte se stejnou vahou… zkusili jsme tento nápad realizovat a hned jsme si vedli lépe než zmíněný benchmark S&P,“ dodává Harding.

„Pokud máte stejné očekávané výnosy z vybraných aktiv, měli byste je do portfolia zařadit se stejnou vahou, aby bylo optimalizované. Takže pokud si vyberete náhodné akcie a zkombinujete je, budete vždy či v 99,99 procentech případů lepší než index S&P.“

Během pěti let jeho systém překonal trh o očekávanou částku a hodnota portfolia se zvýšila o 1 mld. USD. „Není to sice za tak dlouhé býčí období mnoho, ale je to definitivně dobrá vizitka a důkaz toho, že daná strategie funguje,“ řekl Harding.

Neustálé debaty ohledně výhodnosti investování prostřednictvím hedge fondů, či prostého nákupu vybraného indexu resp. koše se stále točí kolem otázky, jaká strategie danému investorovi přinese vyšší zhodnocení. Zda-li svěřit své prostředky vybranému fond manažerovi, či si prostě a jednoduše koupit celý index, ať už prostřednictvím celého koše akcií či specializovaného ETF. Již oba autoři knihy „Freakonomics“ Stephen Dubner a Steven Levitt pro CNBC zavtipkovali, že někteří fond manažeři mohou být „asi tak dobří jako opice hrající šipky“.

Již publikovaný článek z minulého roku v britských novinách Observer zjistil, že se jednomu domácímu mazlíčkovi podařilo překonat mnoho fond manažerů. Tím mazlíčkem byla nedávno zesnulá domácí kočka dluhopisového guru Billa Grosse.

Newsletter