Asijské obchodování přineslo mírné tlaky na silnější dolar. Dolarový index se obchoduje těsně pod hranicí 90,5 bodů, euro proti dolaru kolem úrovně 1,2130 EURUUSD. Měny regionu vykazují tlaky na oslabení. Koruna by v případě jejich pokračování mohla během dne atakovat 26,20 za euro.

Lesk a bída světové ekonomiky

„Inflace je nemoc. Nebezpečná nemoc, která může způsobit i smrt,“ řekl slavný nobelista Milton Friedman. K inflaci pak přidejte nezaměstnanost a vyjde vám základ tzv. indexu bídy, který reflektuje nuzná makroekonomická očekávání některých zemí světa.

Index byl vytvořen v sedmdesátých letech minulého století amerických ekonomem Artuhrem Okunem. Jeho současná úroveň jasně nahrává Spojeným státům. V jejich případě dosáhl index osmiletých minim na 6,9 %, přičemž více jak 70letý průměr se drží na 9,5 %.

Tento výsledek tak odpovídá pozitivnímu vývoji, kterým si největší ekonomika světa v posledních měsících prochází. Agentura Bloomberg se však zaměřila i na druhou stranu mince a vytvořila skupinu zemí, které naopak tíží velmi nutná makroekonomická prognóza. V tomto pořadí jasně „vítězí“ Venezuela, následovaná Argentinou, Jižní Afrikou, Ukrajinou a Řeckem (viz. graf č.2).

Newsletter