Let na Mars? Nastupujte!

Americká výzkumná společnost NASA sází při dalším objevování a osidlování vesmíru na soukromé společnosti. Tvrdí, že spolupráce státních a soukromých společností je jedinou cestou, jak udržitelně pokračovat ve vesmírném výzkumu. Odstupující zástupce ředitele Dava Newman nazval tuto strategii pro televizi CNBC jako „Nová NASA“.

Spolupráce začala už za prezidentského období Baracka Obamy. NASA doufá, že bude moci v tomto programu dlouhodobě pokračovat. Dvacet dva společností uzavřelo s NASA partnerskou dohodu. Mezi nejznámější patří americké firmy Boeing a SpaceX. První zmiňovaná bude dopravovat astronauty NASA na vesmírné stanice. Firma SpaceX Elona Muska pak bude doručovat náklad i posádku na tyto stanice.

 

„Spolupráce státního a soukromého sektoru je budoucností vesmírného objevování“, uvedl odstupující zástupce ředitele Dava Newman. Jeho slova potvrzují i výzkumné programy v jiných zemích. Minulý rok se státní Indická vesmírná a výzkumná organizace rozhodla uspořádat veřejnou soutěž o vyrobení vesmírného modulu. Indický premiér Narendra Modi předtím uvedl, že chce dlouhodobě investovat do satelitního programu.

Elon Musk jako nový Steve Jobs

Do roku 2030 NASA plánuje dopravovat lidi na Mars. Tento ambiciózní projekt má být dosažen právě za pomoci soukromých společností. Někteří analytici také odhadují, že největší realitní investoři budou v příštích letech investovat do rozvoje infrastruktury na Měsíci.

Newsletter