Levná ropa, euro a QE… důvěra v eurozóně dál roste

Hospodářská důvěra v eurozóně se v březnu zlepšila čtvrtý měsíc po sobě. Dopomáhají k tomu nízké ceny ropy, slabý kurz eura a kroky Evropské centrální banky (ECB) na podporu ekonomiky. Plyne to z dnešních údajů Evropské komise.     

Index ekonomické nálady se zvýšil proti únoru o 1,6 bodu na 103,9 bodu. Překonal tak odhady ekonomů, kteří v anketě agentury Reuters počítali v průměru s jeho vzestupem jen na 103 bodů. Vzrostl také subindex důvěry v sektoru služeb, a to na 6 z 5,3 bodu (konsensus 5,2 b.). Nejsledovanější index spotřebitelské důvěry byl za březen potvrzen na očekávané úrovni -3,7 b.     

Oživování ekonomické důvěry začalo na konci loňského roku. Jiný index, v němž agentura Sentix zachycuje důvěru investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny, se v březnu vyšplhal na nejvyšší úroveň za sedm a půl roku.     

Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí zrychlilo na 0,9 procenta z úrovně 0,8 procenta v předchozích třech měsících. ECB v polovině tohoto měsíce zahájila nákupy vládních dluhopisů s cílem podpořit hospodářský růst a odvrátit deflaci.

Newsletter