Liberland žije! Rozhovor s prezidentem Vítem Jedličkou

„Terra nullius“ aneb území nikoho. Člověk by řekl, že takové území se již na planetě nevyskytuje, ale není to tak. Mezi Srbskem a Chorvatskem vytvořil Dunaj naplaveninu, ke které se nehlásí ani jedna ze zemí. Území tedy nepatří nikomu. 13. dubna 2015 zde Vít Jedlička vztyčil vlajku a vyhlásil nový stát – Liberland, a stal se tak prezidentem nejmladšího státu na světě. V ten moment kolem sebe rozpoutal mediální šílenství. O Liberlandu psala všechna světová média. Jak si stojí dnes stát, kde se nebudou platit daně, a kde nebude existovat regulace? Bude Liberland Mekkou všech svobodně smýšlejících lidí, nebo vše bude jen otázkou peněz? Na všechny tyto otázky nám odpověděl právě prezident Liberlandu Vít Jedlička.

R24: Co se aktuálně děje v Liberlandu? Pokud by se kdokoliv rozhodl Liberland navštívit, narazil by již na nějaké „obyvatele“?

Aktuálně se snažíme zajistit, abychom měli zázemí, jak na srbské, tak na chorvatské straně. Chtěli bychom vybudovat kulturní centrum, kde bychom mohli pořádat semináře a různé jiné vzdělávací aktivity, jak pro místní lidi, tak pro lidi, kteří přijedou ze zbytku světa. Taky bych byl rád, kdybychom na chorvatské straně měli zázemí pro naše lodě, které aktuálně nemají kde kotvit. V létě to byla ještě sranda, ale s přicházející zimou musíme řešit tyto problémy. Chceme tam být stabilně přítomní a naši přítomnost zvětšovat.

R24: A už tedy někdo pobývá na území Liberlandu nebo ne?

Na území Liberlandu není nikdo, protože když se vyhlásil stát, tak nejdříve Srbsko řeklo, že vznik Liberlandu mu nevadí, a že není na jeho území. Na to vzápětí reagovalo Chorvatsko a jedenáct dní po vzniku se tajně sešla chorvatská vláda. Mimochodem jsme tam měli i někoho, kdo tam byl za nás na tom tajném setkání.

R24: Měli jste někoho infiltrovaného v chorvatské vládě?

Ano, byl tam v podstatě infiltrovaný člověk, který nám fandí a tak nám to vyzradil. Oni si s tím hodně nevěděli rady a pořád si s tím vlastně neví rady a jejich taktika byla donekonečna tvrdit, že jsme internetový vtip, ale současně tam poslali asi sto policistů, aby bránili v přístupu na území Liberlandu.

R24: To lze v podstatě považovat za neformální uznání?

Samozřejmě, jednak jsme byli de facto uznaní od Srbska tím, že řeklo, že mu vznik Liberlandu nevadí a dalším důležitým bodem bylo, že Chorvati tam v podstatě vztyčili schengenskou hranici, takže když tam dneska člověk projde, tak ho zavřou za nelegální přechod Schengenu.

R24: Vracím se k původní otázce – žádný obyvatel s trvalým bydlištěm v Liberlandu není?

Nikdo tam nebydlí, ono by to bylo teď díky Chorvatům poměrně složité, takže všichni bydlí okolo. První dva, tři týdny tam lidi ve stanech bydleli. Pak Chorvati vycítili, že jediný způsob, jak zabránit vzniku nového státu je, že ty lidi odtamtud násilím opravdu vystrnadí.

R24: Když chcete vybudovat základny kolem Liberlandu v Srbsku a Chorvatsku, tak vás nechají? Narážím tím konkrétně na Chorvaty, kterým váš stát vadí.

Zatím je to otázka, všechno bude trvat ještě hodně dlouho dobu. Musíme hlavně dokázat našim partnerům ze Srbska i Chorvatska, že to myslíme vážně. V Srbsku jsme pokročili hodně, tam máme spoustu lidi i z vládních kruhů. V Chorvatsku to bude trochu na delší lokty a bude to možná spojené s dalšími volbami, které budou za pět měsíců, ale je to pro nás klíčové udržovat, co nejlepší vztahy, jak se Srbskem, tak Chorvatskem.

R24: Kolik má v současné době Liberland občanů? V jaké výši se pohybují žádosti o občanství Liberlandu?

Máme 380 tisíc registrovaných zájemců, nicméně lidí, kteří vyplnili všechny formuláře, aby mohli požádat o občanství je dneska nějakých 70 tisíc.

R24: A občanů přímo?

Máme 130 lidí, čestných občanů, což jsou lidi, kteří pomohli nějak významněji vzniku Liberlandu a současně byli schopni si dojet na místo do Liberlandských vod, kam můžeme dneska, tam nám nikdo nezabrání, abychom tam jeli, což mi připomíná, že chystáme svatbu v Liberlandu a taky porod prvního dítěte v Liberlandských vodách, abychom měli prvního liberlandského občana.

R24: Když se vrátím k tomu občanství. Je to nějakým způsobem omezené a kdo o tom rozhoduje? Nějaká rada nebo Vy si večer sednete a řeknete tento člověk ano, tento ne?

Teď jsme se rozhodli, že to ztransparentníme tak, aby tam byli lidé, kteří věří svobodnému trhu a věří tomu, že daně se dají udělat i na dobrovolné bázi, abychom měli národ ucelený a nemuseli se hádat ohledně těchto věcí. To je jedna věc. Druhá věc je, že to samozřejmě nesmí být náboženští extremisti a lidé, kteří vyznávají ideologie, které jsou absolutně neslučitelné se svobodou, jako je komunismus či nacismus, případně osoby s nějakou kriminální minulostí. Také jsme si řekli, že zkvantifikujeme, co to znamená významně přispět Liberlandu a zavedeme vnitřní zúčtovací jednotku merit (z angl. zasloužit si), v podstatě „bodíky“, které budou lidé dostávat, podle toho jak moc finančně, časově nebo kontakty přispěli Liberlandu. Tohle už jsme rozjeli. Dneska, když pošlete peníze, tak dostanete zpátky naši měnu Merit, která se dá použít na nákup občanství Liberlandu.

R24: Takže vlastní měnu již také máte.

Ano. Založení Liberlandu nebude jednoduchá věc, bude to ještě trvat nějakou dobu a bude to vyžadovat úsilí zhruba v řádu sto miliónů dolarů, abychom přesvědčili všechny partnery, že to myslíme vážně. Tzn., že deset tisíc lidí si bude muset za v řádu deset tisíc meritů dané občanství koupit a je nám jedno, jestli tu energii dají ve svém volném čase nebo v peněžních jednotkách.

R24: Liberland tedy bude mít vlastní měnu. Bude merit potom žít vlastním životem, bude konvertibilní vůči ostatním měnám?

Zatím je to vnitřní zúčtovací jednotka, ale třeba se to využití pro ni najde. Chtěli bychom, aby byla směnitelná za kryptoměnu, takže si ji lidi budou moci vzít od státu a obchodovat ji mezi sebou. Dostat ji můžou tak jak jsem zmínil, buď si ji odpracují, nebo smění v poměru jedna ku jedné k americkému dolaru. Dneska máme řádově 20 lidí, kteří tomuto projektu přispěli v řádu deseti tisíců dolarů, ale potřebujeme jich podle mě deset tisíc, aby nás brali vážně.

R24: Tohle bych všechno pochopil. Máte vlastní měnu, kterou si může člověk zaplatit nebo si ji musí odpracovat. Ve státě nechcete mít žádné extremisty, ale jen lidi, kteří uznávají hodnoty svobody a svobodného trhu. Nemůžu se, ale ubránit dotazu – jak je poznáte? Nikdo Vám neprozradí, že je extremista. Nedojde časem jen ke zneužití tohoto konceptu k tomu, aby na tom někdo „vydělal“. Nebude Liberland jen využit k prospěchu konkrétního jedince a nevyroste tam časem stejná byrokracie jako v klasických státech? Je to spousta otázek, ale souvisí s tím, jestli věříte v to, že poznáte dostatečně morálně kvalitně založené lidi na to, aby tenhle projekt vyšel.

Právě proto jsme vše nastavili tak, aby bylo strašně složité změnit ústavu a zakázali jsme státu dělat téměř všechno, kromě diplomacie, bezpečnosti a právního systému nebo soudnictví. O těchto věcech ani nebude možné hlasovat v parlamentu, protože by to bylo protiústavní. Dovedu si představit, že se tam někdo přestěhuje se zlými úmysly a bude chtít ten stát ovládnout a současně neplatit žádné daně. Pro toho člověka bude strašně složité něco změnit, právě díky tvrdé ústavě, která bude například bránit monopolizaci jakéhokoliv odvětví. V ústavě je sepsáno, co by stát měl dělat, ale také, co by dělat neměl a v současné době má 26 stránek.

R24: Stejně si myslím, že v lidských podmínkách budete mít problém. Občanství budete prodávat a lehce může dojít k tomu, že si ho koupí deset bohatých oligarchů, kteří po čase přestanou uznávat Vaši ústavu, a budete prezident bez státu.

Jakmile vstoupí v platnost ústava, tak já stejně nebudu prezident. Post prezidenta jsme úplně zrušili. Nikdo nebude prezident.

R24: A jakou budete mít funkci místo toho?

Bude jen předseda parlamentu, a co se týče mě – pokud se to podaří, tak nebudu mít funkci žádnou a dám si na pár let pauzičku od politiky.

Newsletter