Libře předpovídáme další zisky. I přes včera vypuštěnou holubici

Klíčové body

  • Bank of England ponechala měnověpolitické nástroje beze změny.
  • Výhled britské ekonomiky zůstává neobvykle nejistý.
  • Libře i tak předpovídáme další zisky.
Zdroj: Depositphotos

Britská centrální banka na svém včerejším zasedání ponechala dle očekávání hlavní úrokovou sazbu na úrovni 0,1 %. Neměnil se ani celkový objem stanovený pro nákupy aktiv, který tak zůstává na 895 miliardách liber. Beze změny by mělo zůstat i tempo týdenních nákupů, které je stanoveno na 4,4 miliardy liber.

Bank of England nepředstavila ohledně nastavení měnové politiky nic nového. Trh ani žádná překvapení nečekal, když například u rozhodnutí o sazbách na předchozím zasedání všichni členové bankovní rady hlasovali pro jejich ponechání na stejné úrovni a od té doby se v rámci výhledu prakticky nic zásadního nestalo. Stejně tak tedy všech devět zúčastněných hlasovalo i včera.

Větší zřetel byl proto brán na veškeré komentáře k aktuální situaci a budoucímu vývoji. Že se Britové na evropské poměry vypořádávají s procesem vakcinace vysoce nadprůměrně, je už všem známo. Právě tento fakt je hlavním živitelem optimismu s důrazem na výhled britské ekonomiky v letošním roce. Ve včerejším vyjádření BoE ale zazněly i věty, které poukazují na neobvykle nejistý výhled ohledně nabídky i poptávky ovlivňující vývoj britské ekonomiky.

V návaznosti na včerejší zasedání britské centrální banky nedošlo k velkému posunu výnosů britských vládních dluhopisů, které v posledních měsících měly stejnou trajektorii jako ty americké. Desetiletý britský „gilt“ momentálně nabízí výnos mírně pod 0,9 %, nicméně guvernér BoE Bailey se už v pondělí nechal slyšet, že růst výnosů vládních obligací je v souladu se změněným výhledem centrální banky.

Díky holubičímu tónu centrálních bankéřů pak došlo k mírnému snížení sázek na růst úrokových sazeb v příštím roce, na což měla libra tendenci reagovat oslabením. Kurz se na páru s dolarem v posledních třech týdnech pohybuje do strany v horizontálním kanálu ohraničeným hranicí 1,3800 GBPUSD zezdola a 1,4000 GBPUSD ze shora. Při pohledu na čtyřhodinový graf je vidět, že pár momentálně čeká na určitý impulz, který by znamenal možný návrat k býčímu trendu libry. Ten ale od BoE včera nepřišel. Technické indikátory momentálně nenaznačují blížící se breakout z tohoto pásma, a tak je namístě nadále vyčkávat na nějaký silnější fundamentální impulz, který „cable“ z pásma vysvobodí.

Vzhledem k včerejší holubičí rétorice centrální banky nemá libra momentálně moc důvodů, proč by se měla během dneška a začátku příštího týdne tlačit nad psychologickou hranici 1,4000 GBPUSD. Ani support na spodní hranici aktuálního horizontálního kanálu na 1,3800 GBPUSD by neměl být v nejbližších dnech pokořen, jelikož jeho význam momentálně nabírá na síle díky 50dennímu klouzavému průměru, který se nyní pohybuje prakticky na stejné hodnotě. Když vezmeme v potaz, že se Bank of England včera snažila o podobný manévr jako ve středu Fed, a to uklidnit trhy ohledně přílišného optimismu, je jasné, že ze strany centrálních bank se ani jedna z měn podpory nedočkala. Vzhledem k tomu, že trhy se momentálně nachází v konsolidační fázi, zůstáváme naklonění k názoru, že libra vůči dolaru ještě v aktuálním pásmu, které se může eventuálně mírně rozšířit (směrem dolů by se jednalo o support na úrovni 1,3742 GBPUSD), chvíli zůstane.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Faktem je, že britská ekonomika po brexitu již zaznamenala pokles obchodní aktivity s evropskou unií a tento znak s největší pravděpodobností jen tak nezmizí. Vidina nekončících omezení napříč zeměmi EU pak tomuto vývoji v příštích měsících také moc nenahrává, zatímco v Británii by mělo ke značnému uvolňování restriktivních opatření začít docházet již v průběhu dubna.

Z pohledu vypořádání se s následky, které na ekonomice zanechala krize Covid-19, má Británie oproti zemím EU rozhodně navrch. Co se týče dlouhodobého vývoje, který zůstává podle BoE neobvykle nejistý, bude hrát hlavní roli adaptace britské ekonomiky na obchodní brexit, ke kterému došlo koncem loňského roku. Libra tak bude nadále patřit mezi volatilnější měny, nicméně v průběhu letošního roku sázíme na její zisky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1930 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 91,73 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1863 do 1,1962 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,11 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,04 až 26,23 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,81 až 21,98 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter