Lithium je na maximech. Bude to nejžádanější komodita?

Kdo dominuje světové produkci lithia? Jak se bude vyvíjet nabídka a poptávka po lithiu? Kdo je největším producentem lithiovo-iontových baterií?

V lednu tohoto roku začala Tesla masivně produkovat lithiovo-iontové baterie. Díky spolupráci s Panasonic by společnost měla v roce 2018 ročně vyrábět baterie s kapacitou 35 gigawattů.

V současné době je Tesla největším producentem baterií. Rozhodně ale není jediná. Čínská společnost Contemporary Amperex Technology Ltd. rychle získává půdu pod nohama a do roku 2020 má v plánu ve výrobě baterií předčit Teslu. Podle údajů Goldman Sachs se bude od roku 2020 vyrábět 85 % všech lithiovo-iontových baterií buď v USA, nebo v Číně.

V globálním měřítku téměř 40 % veškeré nabídky lithia se používá na výrobu baterií, včetně těch, které se používají v elektromobilech.

Podle údajů Morningstar je poptávka po lithiu tažena výrobou elektrovozidel, která by do roku 2025 měla stoupnout na 11 milionů USD ze současných 0,3 milionu USD. Dle agentury Bloomberg by se do roku 2040 měly tržby z prodeje elektrovozidel vyšplhat na 41 milionů USD, což představuje 35 % všech prodaných nových automobilů.

Prodej elektro a hybridních vozidel bude tlačit poptávku po lithiu. V příštích 10 letech by dle údajů Morningstar měla poptávka po lithiu růst o 16 % ročně, ze zhruba 175 tisíc tun v roce 2015 na zhruba 775 tisíc tun v roce 2025. Pro představu: to je mnohem více než u jakékoliv významné komodity za poslední století.

Každý elektromobil má ve své baterii zhruba 28 000 gramů lithia, což je asi 4000 krát více než v mobilu. Každý hybrid využívá zhruba 1900 gramů, což je přibližně 270 krát více než ve smartphonu.

Morningstar očekává deficit lithia na úrovni 105 000 tun do roku 2025. Nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou by dle odhadu Morningstar (z podzimu 2016) mohla způsobit výrazný nárůst ceny lithia na 10 000 USD za tunu v roce 2020. V současnosti je cena lithia na úrovni 9 100 USD za tunu. Vzhledem k raketovému růstu v posledních letech by nebylo překvapující, kdyby se cena lithia dostala na tuto úroveň mnohem dříve.

Světové produkci lithia dominují dle Morningstar čtyři firmy: Albemarle, FMC Corporation, Sociedad Química y Minera a Tianqi Lithium. Mezi nimi má Albemarle největší expozici vůči lithiu.

Průměrná cena akcií producentů lithia vyrazila prudce vzhůru, čímž se dostala nad 200denní klouzavý průměr a na historická maxima.

Nejvíce lithia na světě v roce 2016 produkovala Austrálie. Vzápětí za ní byly Chile, Argentina a pak Čína.

Newsletter