Londýn raději než New York, mají jasno investoři

Londýn vzešel z nové studie jako nejvlivnější město na světě, přitahuje dvojnásobné množství přímých zahraničních investic než New York. Podle časopisu Forbes, je britské město „preferovaným bydlištěm bohatých z celého světa“, nabízí navíc lepší letecká spojení a výhodnější časové pásmo pro obchodování s Asií. Londýn tak posunul New York na druhé místo, rozdíl byl však pouze dva body a o ty New York přišel právě vlivem hodnocení letecké infrastruktury.

Londýn letos zaznamenal výrazný nárůst počtu firem přicházejících z USA a Číny, usilujících o přístup na evropský trh. Gordon Innes, CEO společnosti London & Partners, tvrdí to samé: „V poslední době hlavní město Británie zaznamenalo příliv nových investic mezinárodních společností.“ Společnost London & Partners uvedla, že ve finančním roce 2013/14 pomohla 260 mezinárodním firmám zařídit sídlo právě v Londýně. To je celkem o 16 procent více než rok předtím. Pro časopis Forbes Joel Kotkin napsal, že Londýn vsadil na technologie a hlavní město se stalo centrem „top technologických startupů“ v Evropě. Je domovem například největšího zázemí společnosti Google mimo Silicon Valley. „Není to jen historické hlavní město anglického jazyka, centrum mediálního dění a reklamy. Je to také rodiště kulturních, právních a obchodních postupů, které definují globální kapitalismus,“ uvedl Kotkin.

Forbes se při rozdělování příček v boji o titul nejvlivnějšího města zabýval koncentrací ústředí společností, technologiemi a mediálním vlivem. Třetí místo obsadila Paříž, ale podle Kotkina bylo hlavní město Francie daleko za Londýnem a New Yorkem.

„Spíše než znamení globálního vlivu, je vysoké umístění Paříže v tomto žebříčku částečně výsledkem městské stále slušné francouzské ekonomiky a koncentrace prakticky všech vedoucích společností v zemi,“ řekl.

V budoucnu hlavního soupeře pro tato vedoucí města nabídne pravděpodobně Asie. Tokio bylo jmenováno největším městem na světě a Singapur skončil na čtvrtém místě, s jednou z nejlepších infrastruktur na světě.

Newsletter