Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD.

Lucemburský ministr poukazuje na potenciál blockchainu

Přestože se Evropa zdá být fixována spíše na bitcoin, technologie blockchain je rovněž populární téma. Během výročního zasedání New Champions 2016 lucemburský ministr financí Gramegna uznal potenciál technologie bitcoin. Cítí přesvědčeni, že tato technologie bude znamenat revoluci bankovních a finančních služeb.

Je pozitivní vidět, jak vládní úředníci uznávají sílu technologie blockchain. Je přitom důležité mít na paměti, že se nejedná o technologii, kterou reprezentuje jen a pouze bitcoin.

Lucemburský ministr financí Pierre Gramegna doslova řekl: „Blockchain bude znamenat revoluci bankovních a finančních služeb, jak je známe. Myslím, že je klidně možné, že blockchain nahradí slovo „internet“. V době, kdy naše děti budou mít své vlastní děti, jediné místo, kde najdou slovo „internet“, je ve vědeckých a historických knihách.“

Blockchain technologie v mysli každého z nás

Mimoto se setkáváme s rostoucím důrazem na blockchain technologie i mimo finanční sektor. Je zřejmé, že tato technologie mění způsob práce s finančními prostředky tak, jak jej známe. Snižování nákladů, což umožňují transakce v reálném čase, a zajištění globálního vypořádání transakcí jsou jen některé z možností, které čekají jen na to, aby byly šířeji uvedeny do praxe.

Mnoho lidí vidí blockchain jako budoucí systém pro účetnictví, řízení podniků, pojištění a dokonce i hlasování. Hlavně tyto další možnosti jsou docela zajímavé, protože různé firmy zkoumají možnosti hlasování prostřednictvím blockchainu již nyní. Neexistují žádná omezení, jak a kde může být technologie blockchain v příštích letech implementována.

Lucembursko je technologii blockchain docela otevřené s ohledem na to, že tento stát se chce profilovat jako země inovací. Ale zájem o technologie je jen jedním z předpokladů. Bez vhodného nastavení regulačního systému příznivého pro rozvoj nových technologií bude jejich rozvoj obtížný.

Projednávání těchto témat na výročním zasedání Světového ekonomického fóra New Champions je docela zajímavé. Ignorovat potenciál distribuované decentralizované databáze již není možné. Můžeme jen doufat, že regulace ustoupí a dají průchod inovacím v tomto odvětví.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter