Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Lukeš (Mastercard): Bezhotovostní ekonomika je otázkou času

Zmizí jednou hotovost zcela z našich peněženek? Možná, že ano. Bezhotovostní ekonomika je prý jen otázkou času, přičemž technicky a gramotnostně jsme na ni připraveni už dnes. Platba hotovostí je drahá a v budoucnu by mohla být zpoplatněna. Serveru Roklen24 to řekl Miroslav Lukeš, generální ředitel společnosti Mastercard.

Na bezhotovostní ekonomiku jsme připraveni

„Já si myslím, že (bezhotovostní ekonomika) je bez problémů realizovatelná – technicky a gramotnostně jsme na to připraveni už dnes. Je to spíše zvykové a politické téma,“ řekl Lukeš.  Pro stát z toho podle něj plynou jasné benefity, a to díky ušetření spousty nákladů či výraznému omezení šedé a černé ekonomiky. „Bezhotovostní ekonomika také podporuje růst byznysu, umožňuje vznik nových byznys modelů, umožňuje narovnat podnikatelské prostředí, umožňuje nabídnout lidem pohodlnější, bezpečnější placení a díky tomu pomáhá zlepšit i finanční gramotnost a správu financí,“ doplnil Lukeš.

Průzkum Mastercard: Bezhotovostní platby omezují šedou ekonomiku

Hotovost je prostě drahá

Je to tedy podle něj správné téma, na které jsme již technicky připraveni, a „je spíš otázka času, než k tomu dospějeme“. A ohlasy jsou podle něj zatím spíše opatrné. „Já si myslím, že je fér lidem nabídnout možnost zaplatit hotovostí, ale i možnost zaplatit platební kartou, tak, aby si sami vybrali, co je pro ně nejpohodlnější. A časem myslím dojde k tomu, že platba hotovostí bude zpoplatněna, protože hotovost je prostě drahá, zatímco platba kartou bude ta levnější alternativa,“ řekl pro Roklen24 Lukeš. Je to podle něj analogie k tomu, že v minulosti někteří dávali příplatek za platbu kartou, ale tím, že jsou karty levnější, tak „bychom naopak měli vidět zpoplatnění transakcí s hotovostí“.

Češi jsou zatím rozděleni

Tábory příznivců a odpůrců hotovosti jsou v současné době v Česku podle společnosti Mastercard vyrovnané. Zánik tradičních bankovek a mincí by nevadil 46 % dotazovaných, stejně velká skupina je ale proti. Zbylých osm procent názor nemá.

Kde všude budeme platit kartou

Rychlý nárůst možností placení platebními kartami může být dokladem toho, že bezhotovostní ekonomika se možná opravdu nezadržitelně blíží. „I na místech, kde se lidé báli zeptat, jestli berou karty, už běžně karty berou,“ říká Lukeš. Mezi oblasti, kde se platby kartou v současné době prosazují, podle něj patří státní správa, doprava, městské úřady, malí a střední obchodníci, kteří díky EET zavedli velmi často i platby kartou, patří tam i festivaly, kulturní akce, platba za dobírku u dopravce nebo platba za faktury. „Těch míst je celá řada a budou se dále rozšiřovat,“ podotkl Lukeš. Nicméně, co se nahrazování hotovosti týče, stále máme ještě kus cesty před sebou. „Přestože kartou se platí čím dál více, tak pořád ještě je celá velká část transakcí hotovostních. A tady máme určitě prostor pro zlepšování.“

ČR na špičce

Česká republika přitom podle něj patří mezi absolutní světovou špičku, co se týče bezkontaktních plateb a plateb digitálních prostřednictvím peněženky Masterpass. „Téměř 90 % terminálů je dnes bezkontaktních. V tom jsme špička v Evropě i ve světě, protože Češi si bezkontaktní placení oblíbili,“ řekl Lukeš.

ČBA: ČR má nejširší síť bezkontaktních platebních terminálů

„Kde naopak zaostáváme a doháníme svět velmi rychle, je počet terminálů a možností zaplatit,“ podotkl. Dnes se podle něj v Česku dá kartou zaplatit na více než 100 tisících místech na více než 160 tisících terminálech a toto číslo roste každý rok zhruba o 15 až 20 procent. V důsledku toho podle něj počet plateb kartou v posledních třech letech každoročně stoupá v průměru o více než 30 %.

Miroslav Lukeš je generálním ředitelem společnosti Mastercard pro Českou republiku, Slovensko a Rakousko. Financím a technologiím se věnuje přes 15 let. Do společnosti Mastercard přišel v roce 2011, před tím vedl šest let v McKinsey & Company projekty v oblasti finančních služeb, telekomunikací a hi-tech v Evropě a v USA, především v oblasti strategie, prodeje a marketingu. Působil také v GE Money Bank jako Head of Strategy. Miroslav Lukeš absolvoval prestižní program INSEAD MBA ve Francii, promoval na magisterských programech European Joint Studies Programme a na Vysoké škole ekonomické v Praze v oborech financí a IT managementu.

Newsletter