Luxus jménem šachy a monopoly. A co indické děti, mají si s čím si hrát?

Dvě populární deskové hry – šachy a monopoly – spolu s dalšími známými herními tituly, mezi které se řadí například Scrabble nebo Riskuj, podraží v druhé nejlidnatější zemi světa až o 20 procent. Tamní vláda je totiž v rámci své probíhající daňové reformy klasifikovala jako luxusní zboží.

Podle doposud zveřejněných informací počítá novela daňového zákona, která vstoupí v platnost 1. července, celkem se třemi sazbami:

  • 12 procent pro tradiční hry a hračky
  • 18 procent pro všechny elektronické
  • 28 procent pro hry deskové.

Toto nové členění je součástí v současné době často skloňované daně z přidané hodnoty (Good and Services Tax), jež je ekonomy spatřována jako klíčový pilíř pro dosažení efektivního daňového systému a plného potenciálu indické ekonomiky. Na druhé straně, výrobci ve změnách mnoho výhod nevidí a odhadují, že jejich průměrné náklady na výrobu jedné hry vzrostou přibližně o 5 procent.

„Musíme přesvědčit vládu, že hračky jsou nezbytnou součástí přirozeného vývoje dětí,‘‘ říká Ishmeet Singh, oblastní ředitel pro Indii ze světové hračkářské společnosti Mattel. „Zdá se, že vláda přijala čistě populistické řešení – předměty denní potřeby od daně osvobodila a zbylé statky a služby využila k tvorbě příjmů,‘‘ dodává.

Bill Gates: Od PC k WC

Vivek Jhangiani, prezident Asociace indických výrobců hraček, adresoval situaci slovy: „Myslíme si, že jde spíše o solidní nepořádek než o uvědomělou politiku. Nevěřím, že by se našel někdo, kdo by se ke vzniklé situaci přihlásil. Tohle není jednotný daňový systém, který nám byl slíben.‘‘

Prodeje her a hraček v Indii během posledních několika let zaznamenaly významné navýšení, především díky silnému hospodářskému růstu a rostoucím příjmům střední třídy. Manažeři hračkářských společností však tvrdí, že odvětví stále operuje pod svým potenciálem, protože musí čelit velmi levným a mnohdy ilegálním importům z Číny.

Mezi další „luxusní“ výrobky, které budou od příštího měsíce podléhat 28procentní sazbě, patří vedle deskových her ještě třeba čistící prostředky nebo šumivé nealkoholické nápoje.

Poučení z indického experimentu s demonetizací

Newsletter