Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Má Apple před sebou horší časy?

Apple pravděpodobně míří vstříc poněkud slabšímu čtvrtletí. Nedávné zprávy o snížení dílčích objednávek až o 10 procent, pravděpodobně v důsledku slabé poptávky po iPhonech 6s jsou jedním z ukazatelů, který výše zmíněné může naznačovat. Tyto škrty totiž mohou daleko více souviset s řízením zásob, než s prodejem iPhonů.

I tak ale bude následujících šest týdnů pro Apple kritických. Blíží se vánoční sezóna, a pokud prodej iPhonů klesne hluboko pod 74,5 milionu prodaných kusů z minulé vánoční sezóny, najdou investoři Applu ve vánoční punčoše akorát tak kus uhlí.

Apple má problém a Wall Street kocovinu. O co jde?

V červenci se CEO Applu Tim Cook radoval, že míra přechodu z operačního systému Android na iOS je „nejvyšší, jaká kdy byla naměřena“. Podle Cooka, byla míra konverze ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2015 30 procent. Tento komentář naznačuje, že uživatelé Androidu přechází na iPhony velmi vysokou rychlostí. Je tomu ale opravdu tak?

Investoři by se měli podívat na to, co říkají tvrdá data. Statistika hlásí, že v roce 2014 využívalo Android 1,6 miliard uživatelů. Operační systém iOS 395 milionů uživatelů. Řečí čísel tedy čtyři ku jedné. Apple prodal ve čtvrtém čtvrtletí fiskálního roku 2015 48 milionů iPhonů. Třicet procent této částky je přibližně 13 milionů kusů, což je méně než jedno procento z výše zmiňovaného počtu uživatelů Androidu. Jedno procento uživatelů přecházejících od Androidu k iPhonu se nedá označit za úprk.

Apple může na konci roku hodně překvapit

Zdá se, že Cook může využít nepatrný podíl iPhonů na trhu ve svůj prospěch a radovat se z rychlosti konverze, protože i malé procento uživatelů Androidu, kteří přechází k iOS, vytváří velké procento prodeje iPhonů. Data nejsou optimální, ale poslední údaje naznačují, že uživatelé Androidu jsou více loajální ke svému operačnímu systému než uživatelé iOS, alespoň podle Consumer Research Intelligence Partners.

Bez ohledu na to, kterým statistikám dáváte přednost, je velmi pravděpodobné, že Apple míří do čtvrtletí slabšího prodeje iPhonů. Pokud tato slabost přetrvává, budou klidné dny Applu pryč a trajektorie jeho akcií nabere jižní směr.

Newsletter