Maďarský MOL chce Slovenské elektrárne. Část do konce roku

Maďarská energetická skupina MOL má zájem o podíl ve společnosti Slovenské elektrárne (SE). V plánu má od italského Enelu ale převzít jen 30 až 40 % aktiv firmy, a to před dokončením dostavby jaderné elektrárny v Mochovcích, zbytek podílu by MOL dokoupil poté. Uvedl to člen představenstva maďarské skupiny Oszkar Vilagi.

K uzavření dohody mezi největší italskou energetickou skupinou Enel a maďarským ropným a plynárenským koncernem MOL by mohlo dojít do konce letošního roku. Vilagi uvedl, že spojení obou firem by nabídlo mnoho synergií.

Scénář prodeje jen části podílu Enelu, který drží celkem 66 % akcií Slovenských elektrární, je už delší dobu na stole. Slovenská vláda je proti tomu, aby Enel prodal svůj podíl v SE dříve, než největší slovenský výrobce elektřiny dostaví a spustí dva bloky jaderné elektrárny v Mochovcích. Slovenská vláda drží 34 procent akcií SE a dříve uvedla, že se bude ucházet o získání plné kontroly na společností.

Enel prodá Slovenské elektrárne do dvou let

Z pohledu akcií ČEZ se zpráva jeví jako neutrální vzhledem k tomu, že český energetický obr od plánu převzít aktiva slovenského rivala v květnu letošního roku ustoupil. Enel chce prodat svůj dvoutřetinový podíl v SE zhruba do dvou let, další aktiva v Rumunsku a Rusku si údajně plánuje ponechat.

Citovaný člen správní rady MOLu Vilagi je zároveň výkonným ředitelem slovenské rafinerie Slovnaft. Mimo jiné řekl, že dlouhodobým cílem MOLu je stát se klíčovým maloobchodníkem s palivy na českém trhu. 

Fico vyhrál. ČEZ ztratil zájem o Slovenské elektrárny

Newsletter