Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Maďarský parlament dnes schválil vládní návrh, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Maďarská centrální banka na dotaz agentury Reuters odhadla, že finanční sektor to bude stát 600 až 900 miliard forintů. Riziko nestability to ale podle ní do bankovního systému nevnese a banky kvůli tomu nebudou muset zvyšovat kapitál.

Nové kroky na pomoc silně zadluženým maďarským domácnostem dnes srazily akcie rakouských bankovních skupin Erste a Raiffeisen a maďarské bankovní jedničky OTP Bank. Erste už ve čtvrtek večer uvědomila investory, že kvůli nutnosti vyčlenit vysoké rezervy na pokrytí vládních opatření v Maďarsku a Rumunsku utrpí v tomto roce rekordní ztrátu. Akcie Erste, která mimo jiné vlastní Českou spořitelnu, se dnes propadly o více než 14 procent.

Dnešní zákon je prvním legislativním krokem v plánu ulevit Maďarům, kteří si v minulém desetiletí masově brali populární nízkoúročené úvěry v západních měnách, hlavně ve švýcarských francích. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. Vláda premiéra Viktora Orbána hodlá nyní tento problém ještě letos definitivně smést ze stolu – konečným krokem by mělo být převedení devizových úvěrů na půjčky ve forintech při výhodném kurzu pro dlužníky a nevýhodném pro banky.

Dnešní legislativa navazuje na rozhodnutí maďarského nejvyššího soudu, podle něhož banky ve svých úvěrových smlouvách používaly některé nekalé praktiky, zejména nesjednaná zvýšení úroků a poplatků. Zákon prohlašuje takové kroky bank za neplatné u devizových i forintových úvěrů.

Legislativa rovněž označila za neplatná kurzová rozpětí, na jejichž základě banky dlužníkům stanovovaly splátky devizových úvěrů. Banky budou muset tato rozpětí přepočítat podle oficiálních kurzů centrální banky.

Vláda s bankami náklady těchto opatření sdílet nebude. Uvedla ale, že je ochotna diskutovat o možnosti podílet se na nákladech převodu devizových úvěrů na forintové. O legislativě, která tento proces upraví, by měl parlament jednat v září.

Vedle domácích a rakouských bank působí v Maďarsku také belgická KBC, dále italské finanční domy UniCredit a Intesa Sanpaolo a německá MKB Bank. Banky v Maďarsku dosahovaly v minulém desetiletí vysokých zisků, od roku 2010 je však Orbánova vláda zatěžuje sektorovými daněmi a dalšími náklady.

Erste čerstvě oznámila, že letos kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku čeká rekordní čistou ztrátu až 1,6 miliardy eur a kvůli tomu nevyplatí za letošní rok dividendu. Analytici přitom letos čekali zisk 570 milionů eur a dividendu 37 centů na akcii.

Erste letos čeká rekordní ztrátu kvůli Maďarsku a Rumunsku

Newsletter