Madridské finále Ligy mistrů kazí vysoké ceny ubytování

Vůbec prvnímu finále fotbalové Ligy mistrů týmů ze stejného města hrozí bojkot fanoušků, kteří si nemohou dovolit ubytování v portugalském hlavním městě. V Lisabonu, které bylo v loňském roce vyhlášeno prestižním cestovatelským průvodcem Lonely Planet jako jedna z cenově nejpřívětivějších evropských destinací, si hoteliéři účtují více než čtyřnásobek cen v Londýně, který hostil stejnou událost v loňském roce.

Podle Simonetta Afonoso, člena zastupitelstva Lisabonské socialistické strany, prudký nárůst cen vážně ohrožuje reputaci nejen Lisabonu, ale i o mnoha menších portugalských měst, známých pro svůj turistický ruch. „Vytváříme hrozný obraz naší země a města Lisabonu,“ řekl Afonso v rozhovoru. „Tyto ceny jsou čirá spekulace a ohrožují naše odvětví cestovního ruchu, slepice, která snáší zlatá vejce.“

Podle ministerstva hospodářství, cestovní ruch představuje více než 10 procent portugalského hrubého domácího produktu. Finále Ligy mistrů je první, které se uskuteční v Lisabonu od roku 1967, kdy byla soutěž známá jako Evropský pohár a z výhry se radoval Glasgow proti týmu Celtic. Přichází týden poté, co země opustí mezinárodní záchranný program 17. května.

„Kdo definuje nebo soudí ceny jako příliš vysoké, jsou turisté, a nikoli státní tajemník pro cestovní ruch“

Podle hotelového vyhledávače trivago, ceny hotelů na noc zápasu na stadionu Benfica vzrostly více než 13krát oproti předchozímu měsíci, v průměru na 1428 eur. Tříhvězdičkový pokoj v blízkosti centra města stojí i 5000 eur, ve srovnání s ekvivalentem 328 eur v Londýně, který má více než dvojnásobek počtu hotelů oproti Lisabonu a kde ceny ubytování byly v průměru 281 liber (344 eur) za noc, kdy londýnský stadion Wembley hostil finále loni, ukázala čísla trivaga.

Fanoušek Realu Madrid Castillo uvedl, že někteří z jeho přátel udělali rezervace ubytování několik měsíců předem. Jejich rezervace však byly na začátku tohoto měsíce zrušeny, poté co ceny ubytování začaly prudce stoupat.  

„Kdo definuje nebo soudí ceny jako příliš vysoké, jsou turisté, a nikoli státní tajemník pro cestovní ruch,“ uvedl v emailové odpovědi na otázku Adolfo Mesquita Nunes, který zastává post tajemníka v portugalské vládě.

Newsletter