Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Majitel Unipetrolu chce rozšířit těžbu v Kanadě a USA

Polská skupina PKN Orlen, která je většinovým vlastníkem tuzemského Unipetrolu, uvažuje průzkumné práce těžby ropy v Severní Americe. Již nyní PKN spravuje projekty v Kanadě. Pro polskou agenturu PAP to řekl výkonný ředitel divize průzkumu a těžby v PKN Orlen Wieslaw Prugar. Unipetrol ve středu 22. října před otevřením tuzemského trhu zveřejní výsledky za třetí čtvrtletí roku. Analytici očekávají meziroční růst tržeb a vymanění se z loňské ztráty.

PKN Orlen dnes v Kanadě těží kolem 8 tisíc barelů ropného ekvivalentu denně a produkci chce navýšit. Nová naleziště tak chce hledat jak v tomto projektu, tak ve Spojených státech. Součástí strategie je i nákup odpovídajících průzkumných licencí.

„Nepřetržitě tento trh sledujeme… Podnikneme takové kroky, pokud bude Orlen v dobré finanční kondici,“ uvedl Prugar podle PAP.

Dceřiná společnost ze skupiny Orlen v listopadu převzala společnost TriOil, která provádí vrty v kanadské provincii Alberta. V květnu Orlen uvedl, že TriOil plánuje převzít další společnost v kanadském Calgary.

Orlen chce rozšiřovat těžbu i na domácím polském trhu a zúčastní se tamních projektů.

Agentura Reuters nedávno přinesla slova šéfa polského plynárenského podniku PGNiG, podle kterého Polsko plánuje rozšíření nového terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v přístavu Svinoústí. Tam má vzniknou také třetí zásobník na plyn. Má pojmout také plyn z Kataru. 

Newsletter