Majitele Novy dál trápí silný dolar, snižuje ztrátu díky reklamě

Mediální skupina CETV dnes zveřejnila hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí roku. Celkově jsou bez většího překvapení, tržby zůstávají pod tlakem silného dolaru, provozní zisk OIBDA silně vzrostl, což se očekávalo.

Tržby skupiny za období červenec až září 2015 meziročně (bez zahrnutí kurzových vlivů) vzrostly o 5 procent na 117,3 mil. dolarů, především vlivem 5procentního nárůstu srovnatelných příjmů z reklamy. Provozní zisk OIBDA za třetí čtvrtinu roku vyrostl na bezmála trojnásobných 8,4 mil. dolarů. Společnost snížila čistou ztrátu o více než polovinu na 21,5 mil. dolarů, tj. zhruba 17 centů na akcii.

v mil. USD 3Q 15 3Q 14 Meziroční změna (v %) Meziroční změna po očištění o kurz. změny (v %)
Tržby 117,322 131,081 -10,5 5,2
Provozní zisk OIBDA 8,353 2,937 184,4 198,7
Provozní marže 7,1 2,2 4,9 procent. bodů 4,6 procent. bodů
Provozní zisk 28,853 -8,023
Čistý zisk -21,51 -51,308 58,1 50,7

Za prvních devět měsíců roku se tržby (v konstantních cenách) zvýšily o 7 procent na 410,3 mil. dolarů. Provozní zisk OIBDA se více než zdvojnásobil na 66,6 mil. dolarů. Tok volné hotovosti se dostal do kladných 52,9 mil. dolarů. Celková ztráta za prvních devět měsíců roku dosáhla 103,4 mil. dolarů, meziročně byla tak o více než pětinu nižší.

„Fáze obratu je nyní za námi. Zlepšení tržeb, společně s významnou úpravou nákladovosti společnosti, se promítlo do sedmi čtvrtletí meziročního růstu OIBDA marže v řadě,“ řekl k výsledkům jeden z dvojice výkonných ředitelů Michael Del Nin. Druhý CEO Christoph Mainusch dodal, že rozsah skupinou nabízené reklamy je jedinečný na všech trzích, kde společnost působí, což se, vzhledem k rostoucí poptávce po reklamě, pozitivně projevuje v jejích výsledcích. 

V odpoledních hodinách našeho času proběhne telekonference managementu s analytiky, od níž se očekává potvrzení či mírné zvýšení celoročního výhledu.  

„Ačkoli silný dolar působí velmi negativně, výsledky potvrzují zlepšující se ziskovost společnosti. Provozní marže se zvýšila z 2,2 % ve 3. čtvrtletí loňského roku na 7,1 %, částečně také díky úpravě nákladů, ke konci září se také společnost dostala z pohledu volného toku hotovosti ze záporných 34,3 mil. dolarů na konci září loňského roku do kladných 52,9 mil. dolarů. Do provozního zisku EBIT se pozitivně projevilo rozpuštění opravné položky ve výši 30,2 mil. USD, kterou společnost vytvořila ve 4. čtvrtletí loňského roku a v 1. čtvrtletí letošního roku v souvislosti s daňovým auditem v Rumusku, “ komentuje výsledky analytička společnosti Roklen Lenka Dvořáková.

„Co se týče jednotlivých trhů, výsledky potvrdily, že klíčovým trhem zůstává Česká republika – tržby ve 3. čtvrtletí dosáhly 35,6 mil. dolarů a po očištění o kurzové změny vzrostly o 7,9 %. Dynamický růst nabízí i slovenský trh, kde tržby ve 3. čtvrtletí vzrostly (také po očištění o kurzové změny) o 14,7 % na 17,2 mil. dolarů. Pomaleji než se čekalo se naopak rozvíjí rumunský trh, kde tržby vzrostly meziročně o 2,3 % na 32 mil. USD. Na telekonferenci managementu s analytiky bude jedním ze sledovaných témat komentář k vývoji dluhu společnosti – CETV přeúvěrovala své stávající konvertibilní dluhopisy splatné v listopadu 2015 novým dluhem v eurech splatným v roce 2019. Sledované budou také komentáře k vývoji ve 4. čtvrtletí tohoto roku, které obecně platí za nejsilnější. Trh zjevně čekal co se týče výsledků lepší zprávy a akcie v tuto chvíli reagují poklesem o zhruba 3 %,“ dodává analytička.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CME vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Newsletter