Makléři umírají, roboti ožívají

Globálně bylo v roce 2016 sjednáno 848 investic do FinTech zaštítěných oblastí venture capital. V rámci FinTech můžeme pozorovat hlavně růst v investování do technologických firem, které podporují investice a wealth management. Tato dílčí kategorie dosáhla v roce 2016 rekordu 74 smluv v hodnotě 657 milionů dolarů.

Do této kategorie řadíme FinTech společnosti, které nabízí alternativu k tradičním firmám zabývajícím se wealth managementem a také technologické nástroje posunující profese tohoto segmentu vpřed. To zahrnuje kompletní služby makléřských alternativ, automatizované robo-poradce, samoobslužné investiční platformy, specifický trh pro různé třídy aktiv a nástroje jak pro individuální investory, tak poradce, které jim umožní držet krok s měnící se dynamikou wealth managementu.

Naopak tato kategorie odmítá osobní a korporační management výdajů, sledování nástrojů, nástroje specifické pro bankovní investice a vysoce frekventované obchodní platformy.

S použitím CB databáze byly prozkoumány finanční trendy v této FinTech dílčí kategorii.

Roční investiční trendy

Rok 2016 přinesl rekord – 74 obchodních dohod s wealth-tech společnostmi v hodnotě 657 milionů dolarů. Největší dohodou v roce 2016 byla stomiliónová série investic do Betterment, která zahrnovala Menlo Ventures, Bessemer Venture Partners, Anthemis Group, Citi Ventures a další.

Betterment je jednou z největších firem s robo-poradci na trhu, která čítá zhruba 208 900 zákazníků.

Za posledních 5 let investice intenzivně narůstaly. Největší meziroční nárůst smluv proběhl mezi lety 2012 a 2013, kdy dohody narostly o 147 %. Financování také postupně narůstalo mezi lety 2012 – 2015. Navzdory lehkému poklesu mezi rokem 2015 a 2016 bylo financování minulého roku stále silnější než na konci roku 2014.

(zdroj: CBINSIGHTS)

Čtvrtletní investiční trendy

Když rozdělíme trendy do čtvrtletí, zjistíme, že největší množství smluv bylo sjednáno ve druhém čtvrtletí roku 2015, a to 24 investic v hodnotě 210 milionů dolarů. Třetí čtvrtletí roku 2015 bylo rekordní pro financování – 340 milionů dolarů investovaných v rámci 16 dohod.

Vrcholem třetího čtvrtletí 2015 byla investice v hodnotě 144 milionů dolarů do Saxo Bank od Sinar Mas Indonesia. Saxo bank je online makléřská firma, která poskytuje směs poradenského a algoritmem zaštítěného obchodování pro osobní investory a instituční klienty. Saxo Bank nedávno oznámila uzavření své kanceláře na Kypru z důvodu plánované další digitalizace společnosti.

Investice a wealth-tech kategorie začaly nabírat rychlost ve druhém čtvrtletí 2014, kdy bylo podepsáno 13 dohod v hodnotě asi 268 milionů dolarů. Investice zůstaly silné až do čtvrtého čtvrtletí roku 2015, ve kterém klesly. V roce 2016 se obchod znovu rozjel a tento rok byl nakonec zakončen nárůstem.

V roce 2017 bylo zatím zaznamenáno 17 dohod o hodnotě 130 milionů dolarů. Největší investicí byla série do Raisin v hodnotě 32 milionů dolarů. Raisin je investiční trh vkladových produktů, který zahrnuje účast Thrive Capitel, Index Ventures nebo Ribbit Capital.

(zdroj: CBINSIGHTS)

Newsletter