Maloobchod v eurozóně zvolna roste, tahounem nikdo jiný než Německo

Maloobchodní tržby v eurozóně v červnu meziměsíčně vzrostly o 0,4 % a mírně tak zrychlily po růstu o 0,3 % v květnu. V celé Evropské unii (EU28) maloobchod posílil o 0,3 % po květnové stagnaci, vyplývá z údajů Eurostatu.

Za meziměsíčním růstem maloobchodu v eurozóně stojí zvýšení prodeje v segmentu potravin, nápojů a tabáku o 0,5 %, dále v sektoru mimo potravin o 0,3 %, zatímco tržby z prodeje paliv klesly o 0,1 %. Nejsilněji rostl maloobchod v Německu (+1,3 %), Rakousku (+1,1 %), Polsku (+1,0 %) a Estonsku (+0,9 %), zatímco klesl ve Finsku (-1,8 %), Portugalsku (-1,4 %) či ve Španělsku (-0,8 %).

Meziroční růst maloobchodních tržeb v eurozóně za červen dosáhl solidních 2,4 %, vlivem 3% nárůstu tržeb z prodeje v sektoru mimo potravin i 2% růstu u potravin, nápojů a tabáku. Prodej paliv oslabil o 0,8 %. Meziročně byl maloobchod nejsilnější v Lucembursku (+12,9 %), Rumunsku (+10 %) a Estonsku (+7,8 %), naopak nejvýrazněji ztrácel ve Slovinsku (-2,6 %), Finsku a na Maltě (obě země -1,5 %).

Meziroční růst maloobchodu byl v červnu nejsilnější za sedm let a dvojnásobný oproti odhadům. V celé EU28 dosáhl meziroční růst maloobchodu 2,5 %. 

Newsletter