Maloobchodní tržby v říjnu zrychlily svůj růst

Maloobchodní tržby v říjnu citelně rostly, když se meziročně zvýšily o 7,5 procenta. V září meziročně stoupaly tempem 6,7 procenta. V porovnání se zářím klesla dynamika růstu v oblasti motoristického segmentu, z 15,4 na 13,8 procenta, zatímco zrychlil vzestup v oblasti samotného maloobchodu, ze tří na 4,8 procenta.

Růst maloobchodu v Česku dál žene prodej aut

Říjnové maloobchodní tržby vykazují příznivý výsledek, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé, oproti září citelně vzrostly. Růst maloobchodní tržeb mezi zářím a říjnem je sice každoročně takřka pravidlem, ale letošní vzestup je razantní, a realizované výdaje spotřebitelů tak potvrzují aktuální nárůst jejich důvěry v ekonomiku, který je podle nejnovějších údajů na nejvyšší úrovni od prvního čtvrtletí roku 2007, od doby před propuknutím světové finanční krize.

Druhým důvodem k optimismu při pohledu na říjnová data za maloobchod je jejich struktura. Oproti září poněkud klesla dynamika růstu tržeb v segmentu prodeje a oprav automobilových vozidel. Naopak stouply tržby v samotném maloobchodu. Ačkoli segment automobilů stále zřetelně více přispívá k celkovým tržbám, oproti září pozorujeme jisté sblížení v příspěvcích obou zásadních segmentů maloobchodu. To je vítané, neboť vychýlení ve prospěch jediného segmentu je dlouhodobě méně stabilní než rovnoměrněji rozložené tržby napříč klíčovými maloobchodními segmenty. 

Newsletter