Máme začít šetřit kávou? Spotřeba letos převýší výrobu

V letošním roce  by celosvětová poptávka po kávě měla převýšit její aktuální výrobu. Tímto odhadem byla v prvním březnovém týdnu zahájena 4. konference International Coffee Organization (ICO), během níž byl zveřejněn odhad trendů v produkci, spotřebě a cenách na následující rok. ICO zveřejnila také data za uplynulý rok, ze kterých vyplývá, že v roce 2015 bylo ve světě spotřebováno o 102 000 tun kávy více, než tomu bylo v roce předcházejícím, což potvrzuje celosvětový stoupající trend ve spotřebě kávy.

Na stále posilující poptávku po kávě reagují i její výrobci. Poslední aktuální data definují meziroční nárůst celosvětové produkce o 1,4 %. Ovšem ani rostoucí výroba v letošním roce nepokryje odhadovanou poptávku. K pokrytí deficitu tak vyvážející země uvolní své zásoby, které nashromáždily v uplynulém období. ´

Kávu? Pospěšte si, za chvíli už nebude

„V loňském roce nastal podobný problém jako letos. Díky extrémnímu suchu, které zasáhlo největšího pěstitele kávy na světě – Brazílii, musela být část světové poptávky pokryta ze zásob dalších zemí, nejčastěji z Vietnamu, Kolumbie a Indonésie,“ míní Luboš Martínek, ředitel společnosti CrossCafe Original. „Nicméně i tak se čeští spotřebitelé nedostatku kávy nějak dramaticky obávat nemusí. Evropa totiž obecně patří mezi významné odběratele kávy, a je tak velmi důležitým trhem pro její exportéry,“ dodal expert.

Jedním z hlavních faktorů letošní nedostatečné produkce je opět rozmar počasí, neboť Etiopskou produkci poznamenaly nepravidelné deště. Extrémní sucho se pak kromě Brazílie podepsalo i na vietnamské kávě. Zhruba 70 tisíc hektarů je v podstatě bez vody, kvůli čemuž tak zemřelo mnoho kávovníků. Na trh se tak prozatím dostává především káva z brazilských zásob, která je doplněna stále dostatečně velkou produkcí z Kolumbie.

Co se týče minulého roku, globální spotřeba kávy byla dle ICO 152,1 milionů pytlů (9 120 000 tun). V roce 2014 se spotřebovalo pouze 9 018 000 tun. Cena kávy se v poslední době stabilizovala, ale zůstává na velmi nízké úrovni, Pokles ceny na trhu s kávou v průběhu posledních 18 měsíců, byl přičítán pokračujícímu propadu brazilského realu vůči americkému dolaru, rovněž i celkovým snížením čistých „long“ pozic spekulantů.

Zasáhne El Nino Starbucks? Co na to Goldman Sachs?

Newsletter