Marc Faber: Ještě možná jednou vzhůru a pak… zachraň se, kdo můžeš!

Akciový trh má před sebou možná ještě jeden další posun směrem vzhůru, ale pak to poletí dolů, a to minimálně o 40 %. Tedy alespoň pokud se naplní proroctví Marca Fabera, známého také pod přízviskem Dr. Doom, neboli „Doktor Zkáza“.

Investor švýcarského původu a autor zprávy „The Gloom, Boom & Doom Report“, který je znám svými katastrofickými předpověďmi, je přesvědčen, že astronomický nárůst akcií technologických společností Facebook, Apple, Netflix a Google (Alphabet), je jasným znamením toho, že medvědí trh je za rohem.

Zazvonil zvonec. Pohádka býčího trhu technologií se blíží ke konci

„Máme už více než osm let býčího trhu. Nasdaq žene vzhůru jen velmi malý počet titulů,“ řekl Faber v pátek na CNBC. Ta rally „není z technického hlediska zrovna dobrým znamením a valuace jsou velmi vysoké,“ dodal. Podle něj je možné, že trhy čeká ještě jeden nárůst. A pak to prý poletí.

Pravděpodobnost krachu se přitom stále zvyšuje, jedno je tak podle Fabera jisté: „Pokud to krachne, pak pořádně. Reálných je 40 %.“ Takový propad by znamenal pád indexu S&P 500 z páteční zavírací hodnoty 2438 bodů na 1463 bodů.

Faber dále vyjádřil obavu ohledně toho, že bohatství plyne především do velkých korporací a bohatým lidem. „Buďto budou bohatí lidé platit vysoké daně … nebo dojde k masívní deflaci cen aktiv, opakuji: masívní,“ varoval. „Systém se nakonec zhroutí.“

„Jistě bychom mohli tisknout dost peněz na to, aby se Dow Jones dostal na 100 000 bodů. Já říkám jen, že to skončí velmi špatně, extrémně špatně,“ řekl.

Ale každá mince má dvě strany, a tak i podle Fabera by takový osud mohl investorům poskytnout vzácnou příležitost k levným nákupům, stejně jako v letech 2003 a 2009.

Faber varuje před krachem na Wall Street opakovaně již roky, jeho prognózy se však nevyplnily – prozatím.

Dejte si bacha. Riziko na akciích je největší od poslední krize

Newsletter