Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Marc Faber předvídá zlatou rally

Marc Faber, známý investor a kontrarián přezdívaný „Dr. Doom“, prezentoval v úterý v Londýně svou představu budoucího vývoje trhu se zlatem. Vzhledem k jeho téměř permanentní „medvědí“ povaze opět zavrhl akciový i dluhopisový trh a naopak pozdvihl „žlutý kov“. Ten by dle jeho názoru měl letos vzrůst o téměř 30 %.

„Jsem optimistický, cena zlata v roce 2015 podstatně vzroste, řekněme o 30 %,“ řekl Faber. „Věřím, že letošním velkým překvapením bude kolaps důvěry investorů v centrální banky. Jakmile se tak stane, rád bych je „shortoval“, i když vím, že to nelze. Jedinou možností, jak v jejich případě dosáhnout alespoň alternativy „shortu“, je nakupovat zlato, stříbro a platinu. A to je přesně to, co udělám,“ přepisuje slova „Dr. Dooma“ server MarketWatch.

„Dr. Doom“ opět v akci: QE, Amerika, zlato

Takto optimistická předpověď přichází v době, kdy zlato prochází intenzivním poklesem už od září 2009. Tehdy jeho cena dosáhla vrcholu na úrovni více jak 1900 dolarů za trojskou unci. Od té doby ale klesla o více jak 33 %, přičemž nejsilnější propad proběhl během roku 2013. V porovnání s ostatními tituly je zlato aktivem s nejhorším výkonem za posledních několik let.

Současnou situaci na trzích popisuje Faber jako vysoce inflační. „Cena realit je vysoko, stejně tak u akcií, dluhopisů a uměleckých děl. Naopak úrokové sazby a krátkodobé vklady jsou v podstatě na nule. Jediný sektor, který je dle mého názoru laciný, jsou vzácné kovy,“ prohlásil Faber.

Svým způsobem s Faberem souhlasí i známý investor a spoluzakladatel Quantum Fund Jim Rogers. „Cena zlata rostla nepřetržitě po dobu 12 let, což je silně nezvyklé na jakýkoliv trh. Z toho důvodu bude, resp. je, následná korekce neobvykle dlouhá,“ představil svůj pohled Rogers v rámci rozhovoru pro Business Insider. Na základě toho je podle něj lepší s nákupem ještě chvíli počkat.

Gartman věří zlatu

Zlato až do začátku listopadu 2014 pomalu ale jistě klesalo. Poté přišel lehký obrat, který vydržel zhruba do poloviny prosince. Tehdy se trojská unce zlata nakupovala za více jak 1230 dolarů. Následoval další pokles, který však byl koncem roku vystřídán odrazem trvajícím i přes menší kontrakce až dodnes. Nejrazantnějšího růstu jsme byli svědky během včerejšího dne, kdy švýcarská centrální banka ohlásila konec intervenčního režimu, pomocí kterého udržovala kurz franku vůči euru na úrovni 1,2. Tento krok vyvolal na většině trzích silnou volatilitu. Pro zlato, jakožto pro tzv. „bezpečný přístav“, to znamenalo téměř 3% růst během jediného dne.

Většina analytiků koncem roku 2014 předpovídala, že zlato bude v první polovině letoška stále pod tlakem. Poté se očekává, že proběhne avizované zvýšení amerických krátkodobých sazeb, které by však mělo mít na žlutý kov převážně negativní vliv s tím, jak investoři budou dávat přednost aktivům s vyšším výnosem.

Zlato v roce 2015

Newsletter