Marihuana láká velké hráče

Problematika legalizace marihuany je kontroverzním tématem, které se řeší téměř na všech světových kontinentech. Jako vždy proti sobě stojí dva tábory. Odpůrci legalizace nejčastěji argumentují negativními dopady na lidské zdraví, vytvořením závislosti, která je poté spojena s vyššími náklady na léčení, a v neposlední řadě i tím, že je marihuana považována za tzv. „vstupní“ drogu. V opozici pak stojí zastánci legalizace, kteří poukazují na léčebné účinky marihuany, na její znatelně menší škodlivost v porovnání s alkoholem a tabákem, a dále pak na možné snížení celospolečenských nákladů, které by legalizace přinesla.

Pokud hovoříme o legalizaci, je potřeba ji rozlišovat na dvě formy. První z nich je legalizace marihuany pouze pro léčebné účely. Ta je legální hned na několika místech, jako je například 23 států v USA, Izrael či od roku 2013 i Česká republika. Druhou formou je legální prodej či pěstování pro vlastní potřebu. V tomto případě je legislativa mnohem neúprosnější. S volným prodejem pro vlastní využití se setkáme především v Nizozemí a dnes i v pěti amerických státech.

Již v roce 2012 proběhlo v americkém státě Washington a Colorado referendum o legalizaci „trávy“, které skončilo vítězstvím jejích podporovatelů. V listopadu minulého roku se pak referenda konala i v Oregonu, na Aljašce a v hlavním městě Washingtonu D.C. I ta skončila vítězstvím fanoušků THC. Ve Spojených státech je tak možné si koupit či pěstovat marihuanu pro vlastní potřebu v pěti státech, samozřejmě za specifických podmínek ohledně prodejních míst, věku a množství.

Pomineme-li neutuchající spor zastánců a odpůrců legálního užívání „trávy“, je patrné, že se Spojené státy stávají místem, kde se postupně rozmáhá nová příležitost v podobě expandujícího segmentu marihuanového průmyslu. Tento fakt nezůstal bez povšimnutí. Už i velcí hráči si uvědomují, jak velký potenciál je skryt v tomto odvětví.

Poslední případ, kdy se velký investor zaměřil na společnost obchodující s marihuanou, se objevil teprve včera. Podle informací serveru CNBC se společnost Founders Fund, kterou řídí slavná jména jako Peter Thiel, Ken Howery či Luke Nosek, rozhodla investovat do marihuanové společnosti Privateer Holdings. Pod tu pak dále spadají firmy jako je kanadská zdravotní Tilray či informační Leafly. V brzké době také plánuje uvést na trh produkty ve spolupráci s rodinou Boba Marleyho pod názvem Marley Natural.

Geoff Lewis, partner Founders Fund, který má na starosti celou investici, uvedl ve čtvrtečním interview, že „věří v nevyhnutelnost další legalizace napříč všemi americkými státy.“ Rozsah podpory legalizace prý silně přesahuje veškeré politické hranice. Na otázku, jak přesně velká bude investice, však ani jedna ze společností neodpověděla. Pouze bylo zmíněno, že se jedná o „několikamilionový fundraising 75milionové společnosti Privateer.“

Lewis dále řekl, že vedení Founders Fund nepočítá s okamžitým návratem investice do Privateer Holdings. Jedná se prý o čistě dlouhodobou investici, od které se očekává, že pomůže vytvořit široké spektrum marihuanových produktů a značek, které si udrží rozsáhlou zákaznickou síť s tím, jak se bude trend legalizace šířit do dalších států.

Výkonný ředitel Privateer Holdings Brendan Kennedy řekl, že doposud byla jeho společnost financována pouze bohatšími investory a investičními kancelářemi. „Jeden z důležitých milníků naší firmy je přístup ke kapitálu, teď můžeme říct k výraznému množství kapitálu. Spousta lidí se tím probudí z letargie a uvědomí si, jak velký potenciál dřímá v marihuanovém průmyslu“, prohlásil Kennedy.

Všeobecně se očekává, že se v USA ještě více rozšíří trend legalizace. S tím pak bude přibývat i množství kapitálu investovaného do této oblasti až do doby, než se z marihuanového průmyslu stane plnohodnotný konkurent ostatních segmentů americké ekonomiky.

Newsletter