Evropské i americké výnosy klesají. Dolar obrátil do zisku pod 1,0850 za euro. Koruna zpevnila pod 25,35 za euro.

Mark Mobius: Česko je teď fundamenty skvělé

Fundamenty Česka jsou nyní velmi dobré: růst solidní, inflace nízká, plná zaměstnanost. Podmínky, které jsou zázemím pro lepší výkon akciového trhu. Věřím, že obchodní provázanost s Německem staví Česko do silné pozice pro případ Brexitu, uvedl v rozhovoru v Praze na konferenci CONSEQ a Franklin pro Roklen24 Mark Mobius, guru rozvíjejících se trhů a předseda Templeton Emerging Markets Group. Věřím v odmítnutí Brexitu, říká Mobius. Kde vidí příležitosti a hrozby? Co si myslí o ropě? Co jsou zlomová témata roku 2016?

R24: Pane Mobiusi, hovoříme spolu v Praze, České republice. Jaký je Váš aktuální pohled na kondici české ekonomiky a investice na českém trhu: akcie, dluhopisy, českou měnu?

Myslím, že fundamenty české ekonomiky jsou nyní velmi dobré. Růst zdravý – 3 až 4 procenta, inflace je velmi nízká. Nezaměstnanost je nízká, máte plnou zaměstnanost. Bilance bank jsou silné. Tedy všechny tyto podmínky jsou velmi dobré pro byznys.

Pokud jde o akciový trh, daří se mu relativně dobře, ale my jsme přesvědčeni, že těmto podmínkám by odpovídal lepší výkon akcií.

Jsme přesvědčeni, že průmysl v oblasti technologií, ale i strojírenství, že Česká republika je silná a jsem přesvědčen, že fakt, že Česko je takto silné a mí silné obchodní vazby s Německem může vyústit v posílení jeho pozice, pokud přijde ke slovu Brexit. Protože pokud se tak stane, část výroby z Velké Británie se bude stěhovat do východní Evropy a také České republiky. Celkově jsme ohledně podmínek v české ekonomice optimisty.

Mark Mobius: Brexit, ve který nevěřím, by Česko posílil

R24: Zmínil jste Brexit. Jaký je Váš názor, Vaše očekávání pro výsledek referenda a následné dění na trzích?

Nikdo neví. Já doufám v odmítnutí myšlenky Brexitu. Myslím, že průzkumy nesprávně oceňují tu masu nerozhodnutých. Historie ukazuje 30 procent a také to, že zhruba desetina se rozhodne až přímo ve volební místnosti. Může se to překlopit směrem odmítnutí Brexitu a my v to věříme.

R24: Vaše investice se zaměřují na emerging markets. Kde v tuto chvíli vidíte největší příležitosti a kde naopak hrozby? I v souvislosti Brexitu.

Já jsem přesvědčen, že příležitost bude (v takovém případě) ve společnostech, které jsou exportně orientovány uvnitř Evropské unie, které dodávají významný podíl exportu dalším zemím v Unii. V případě Brexitu je mojí sázkou posílení vazeb mezi členy Evropské unie.

R24: Pokud se podíváte na několik příštích měsíců, zbytek roku 2016. Co jsou podle Vás hlavní témata pro trhy?

Americké prezidentské volby jsou jedním, Fed a co bude Fed dělat se sazbami je druhé téma – trhy na něm visí poslední tři čtyři roky – tématem je samozřejmě Brexit. Pak je to ale také situace Číny. Co se stane s vysokým zadlužením, specificky některých firem v Číně. Pak to bude celkově otázka Číny a její role ve světě, posilování jejího vlivu, a to i ve vojenské oblasti.

R24: Pohlédněme spolu prosím na vývoj komodit. Ropu nyní vidíme po pádu na mnohaleté dno o něco posilovat. Jaký je Váš pohled na ni a další klíčové komodity?

Já jsem přesvědčen, že ceny komodit celkově se začaly obracet a zotavovat. U ropy jsme zhruba 10 procent ze dna, komodity celkově podle mne dosáhly dna a mají před sebou delší období oživování.

Mobius: Nadešel čas na odchod z amerických akcií

Newsletter