Mark Zuckerberg, diktátor největšího světového národa

Máte Facebook? Pokud je vaše odpověď „ano“, možná byste měli vědět, že jste složkou něčeho mnohem většího, než je „FBéčková“ komunita. Váš profil, potažmo tedy i vy sami, jste totiž navíc součástí největšího světového národa, kterému navíc vládne diktátor.

„Facebook se stal natolik dominantní, že už v podstatě jde o jeden z největších světových národů. Jeho zakladatel Mark Zuckeberg je pak absolutním diktátorem. Nikdo ho nezvolil. Pravidla určuje on sám.“ Takto označil známou sociální síť a jejího autora Peter Sunde, spoluzakladatel největší světové databáze torrentů Pirate Bay, během amsterdamské konference The Next Web.

Ačkoliv je založení „FB“ profilu zcela dobrovolné, Sunde je přesvědčen, že toto nečlenství silně zasahuje do života lidí. Pokud nejste součástí gigantické sociální sítě, jste tak automaticky vyloučeni ze společenského dění, jelikož všichni ostatní se sdružují právě tam.

„Facebook nemůžete ignorovat. Já sám nejsem jeho součástí, což se však projevuje v mém „offline“ životě,“ přepisuje Sundeho slova magazín Fortune. „Nedostávám žádné párty pozvánky, nedozvídám se žádné novinky od svých přátel, lidé se mnou prostě přestali mluvit. Proč? Jednoduše proto, že nejsem na Facebooku.“

Pravdou je, že myšlenka toho, že se známá sociální síť v podstatě stala suverénním národem, ještě více zesílila, když světoví politici začali jednat se soukromou společností jako se státem a s jeho CEO jako s politickým lídrem, míní Sunde. Možné je jmenovat například Zuckerbergovo setkání s německou kancléřkou Merkelovou, během něhož ho konfrontovala otázkou, co vlastně jeho společnost dělá proti těm všem rasistickým a xenofobním příspěvkům, které Facebook zaplnily v souvislosti s uprchlickou krizí.

A výsledek? Včerejší ustanovení Evropské komise se skupinou firem, kam spadá právě Facebook, ale i Twitter či Youtube, ohlásilo vytvoření nového kodexu, který má efektivně bojovat proti jakýmkoliv projevům nenávisti. Každý pochybný příspěvek musí být zkontrolován do 24 hodin, poté buďto ponechán, případně odstraněn a jeho autor deaktivován.

„Vše skončí tak, že za Zuckebergem budeme posílat evropské politiky, aby ho požádali o ukončení všech zásahů do naší kultury. Jak jsme se do takové situace vlastně dostali?,“ zaznělo ze Sundeho úst. V tomto směru by politici měli být podle zakladatele Pirate Bay mnohem tvrdší, aby tak Facebook buďto donutili spolupracovat  podle jejich pravidel, nebo ať rovnou odejde ze země.

Svou řeč pak Sunde zakončil následovně. „Mark Zuckeberg je bohatý běloch se silně privilegovaným původem Jediným důvodem nastavení politiky jeho firmy je to, že chce prostě a jeden vydělat další peníze.“

Newsletter