Mark Zuckerberg vládě: Dejte peníze všem Američanům!

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg se opět dostal do povědomí médií. Tentokrát za tím stojí řeč, kterou přednesl na Harvardské univerzitě. Mimo jiných choulostivých témat hovořil i o základním příjmu. Stejně jako mnoho dalších představitelů ze Sillicon Valley chce i on, aby vláda Spojených států tento systém zavedla.

Guru nejpopulárnější sociální sítě světa prohlásil, že je nutné, aby Američané zvážili zavedení základního neboli univerzálního příjmu, který by bez rozdílu dostávali všichni občané země.

„Každá generace si definuje svoji verzi rovnosti ve společnosti. Teď je čas, aby ta naše definovala nové sociální standardy. Měli bychom žít ve společnosti, která měří pokrok tím, kolik z nás v ní má adekvátní roli, ne tím, jak vysoké máme HDP. Měli bychom zkusit zavést základní příjem, abychom si byli jistí, že každý z nás má čas na to, zkoušet nové nápady,“ uvedl Zuckerberg.

The Economist: Data jako ropa digitálního věku

Mladý miliardář dále řekl, že jedním z důvodů, proč se pustil do projektu, jako byl Facebook, bylo i to, že věděl, že má dostatečnou záchranou síť, kdyby se něco nepovedlo. Mnohé talentované děti však takový luxus nemají. To by bylo jednou z výhod, kterou by podle něj základní příjem přinesl. Více talentovaných studentů ve startupech a dobrých univerzitách.

Podobný názor prezentoval i ředitel venture kapitálové firmy Y Combinator Sam Altman. Ten už před rokem uvedl, že každý by měl mít peníze na pokrytí nejzákladnějších potřeb, ať už se nachází v jakékoliv situaci, a to především pokud bude dostatek prostředků tento výdaj pokrýt.

Facebook zažil skvělé čtvrtletí, výsledky dál drtí Wall Street

„Nevíme, jak by měl koncept přesně fungovat a jak bychom za něj zaplatili, nicméně základní příjem je slibným nástrojem zamezení mnohých neřešitelných situací,“ uvedl minulý rok Altman. Ředitel firmy Y Combinator věří, že základní příjem bude možný zejména díky většímu technologickému pokroku generujícímu „nadbytek zdrojů“, které by mohly pomoci snížit životní náklady.

Newsletter