Matka portugalské bankovní jedničky BES vyhlásí bankrot

Portugalská skupina Espírito Santo Financial Group (ESFG) vstoupí do režimu bankrotu. Informaci přinesla agentura Reuters a následně ji dle CNBC potvrdila sama skupina. Krok následuje na rozhodnutí lucemburského soudu, který minulý týden zamítl žádost společnosti o ochranu před věřiteli. ESFG uvedla, že do bankrotu zamířila i její dcera Espírito Santo Financière (ESFIL).

Espírito Santo International, která skrze své dceřiné společnosti ovládá Espírito Santo Financial, a tedy i Banco Espírito Santo, objemem aktiv největší veřejně obchodovanou banku v Portugalsku, v červenci, po oznámení čisté ztráty 3,6 milionu eur v prvním pololetí, zažádala o ochranu před věřiteli s příslibem restrukturalizace. Obchodování s akciemi ESFG bylo na vlastní žádost společnosti pozastaveno, následoval prudký rekordní propad akcií Banco Espírito Santo a centrální banka Portugalska zmrazila hlasovací akcionářská práva Espírito Santo Financial Group v bance BES.

Portugalská bouře: Rekordní ztráta Espirito Santo a pád akcií o polovinu

Matka Espírito Santo snižuje podíl, banka rychle mění vedení a akcie opět letí dolů

V srpnu přispěchal Lisabon s finanční pomocí a do největší obchodované banky v zemi napumpoval 4,9 miliardy eur, aby zabránil jejímu kolapsu. Evropská komise se usnesla, že záchrana BES je v souladu s unijními pravidly. Součástí záchrany bylo rozdělení BES na zdravou část a na tzv. špatnou banku, jejíž ztráty měli nést tzv. juniorní věřitelé, a pak akcionáři.

Rodina Espírito Santo banku založila, sama se ale začala potýkat s problémy kvůli účetním nesrovnalostem v jedné ze svých holdingových společností. Spletitost majetkové struktury celého holdingu, jehož mateřské firmy jsou zastoupeny převážně v Lucembursku, spíše než v Portugalsku, představuje pro investory překážku ve snaze identifikovat rozsah možné nákazy.

Jak je to konkrétně s akcionářskou strukturou portugalské skupiny? Espírito Santo Financial, nyní ovládající 25% podíl BES, je z většiny vlastněná entitou Espírito Santo Irmaos, jejímž plným vlastníkem je Rioforte Investiment. Ten plně spadá pod Espírito Santo International. Mezi jinými je 14,6% podílníkem BES francouzská banka Crédit Agricole.

Newsletter