Mayová trvá na tvrdém brexitu. I po včerejším fiasku v parlamentu

Britská premiérka Theresa Mayová včera utrpěla symbolickou porážku na cestě k vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Sněmovna lordů totiž vládní návrh zákona o tzv. brexitu pozměnila a poslala zpět do dolní sněmovny. Mayová změnu návrhu odmítla a trvá na tom, že brexit proběhne podle plánu.

Většina členů horní komory parlamentu hlasovala pro změnu návrhu zákona o brexitu, podle které vláda musí garantovat práva občanů Evropské unie zůstat v Británii i po jejím odchodu z evropského bloku. Návrhem se nyní musí znovu zabývat dolní sněmovna. Vláda podle vyjádření svého mluvčího v dolní komoře parlamentu svou většinou pozměněný návrh zamítne.

Britská vláda sice opakovaně potvrzuje, že problematik setrvání občanů zemí Evropské unie žijících ve Velké Británii je pro ni prioritou, odmítá však dávat jakékoli jednostranné garance, dokud nebude mít odpovídající záruky i v otázce Britů žijících v ostatních zemích EU. Ta by měla být řešena v rámci dvoustranné dohody mezi Británií a EU.

Ve Velké Británii žije zhruba tři miliony občanů jiných zemí EU:

V Unii žije téměř milion Britů:

Zákon o brexitu měl být oběma komorami britského parlamentu schválen do 7. března. Britská premiérka tento zákon potřebuje, aby mohla proces vystoupení z EU zahájit. V plánu je, učinit tak nejpozději do konce března. Zda se jí to po včerejších komplikacích podaří, je nyní ve hvězdách.

Skotské referendum znovu ve hře a sráží libru dolů

Newsletter