McDonald’s čelí dalším potížím, vymýšlí novou strategii

Americký řetězec McDonald’s dnes oznámil, že kvůli problémům, které má s dodavateli masa v Číně, se zvyšuje riziko, že neudrží plánovanou úroveň tržeb pro tento rok. Konkrétně tzv. srovnatelných tržeb, tedy tržeb restaurací, které jsou v provozu alespoň rok. Cílem McDonaldu bylo udržet tyto tržby alespoň na stejné úrovni, jako minulý rok.

Poté, co byl řetězec donucen ukončit spolupráci s dodavatelem Shanghai Husi Food Co (společnost vlastněná americkou OSI Group), který údajně prodával prošlé maso, restaurace v severní a střední Číně hlásí nedostatek hamburgerů a kuřecích výrobků.

„To ovlivní výsledky v Číně, Japonsku a na dalších vybraných trzích,“ oznámila společnost v dnešním prohlášení. „Zasažené trhy představují zhruba 10 % světových tržeb a negativní vliv vidíme již v údajích za červenec.V červenci má na svědomí zhruba 7% pokles srovnatelných tržeb,“ dodala společnost.

McDonald’s nyní prý pracuje na strategii, která by tento stav zvrátila. Dnes oznámená data za červenec ukázala pokles ve výši 7,3 % pro oblast Asie/Pacifiku, Blízkého východu a Afriky.

Celosvětové srovnatelné tržby poklesly v červenci o 2,5 %, v USA pak o 3,2 %. V Evropě byl řetězec úspěšnější – tržby vzrostly o 0,5 %, přičemž pokles v Německu a Rusku vyvážil nárůst ve Francii a Velké Británii.

Americký „Mekáč“ doma nezvládá nastartovat růst tržeb. Zklamala i Coca-Cola

Pro akcie společnosti je to další nepříjemná zpráva, po nedávných kvartálních výsledcích, které byly pro trh zklamáním. Nejnovější spotřební průzkum navíc ukázal, že ze všech hlavních amerických řetězců s rychlým občerstvením, právě burgery z Mcdonaldu chutnají nejhůře. Oproti tomu burgery z regionálního řetězce In-N-Out Burger byly vyhlášeny jako nejlepší.

Burgery z McDonaldu už nechutnají

Akcie odepsaly během měsíce 6,7 %, dnes reagují na zprávy 0,3% poklesem. Aktuálně se obchodují u ceny 93 dolarů za akcii, podle ukazatele P/E je to 16,8násobek zisku společnosti. Průměrná cílová cena podle agentury Reuters je 103 dolarů, 17 z 25 analytiků radí akcii držet.

Newsletter