Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

McPutin se mstí USA prostřednictvím burgerů

McDonald’s se ocitl v hospodářské přestřelce mezi Moskvou a Washingtonem. Ruské úřady prověřují téměř polovinu z celkových 440 poboček amerického fast-foodového řetězce. V posledních týdnech uzavřely již devět provozoven, což zdůvodnily špatnou hygienou. Zásadně tak odmítají spekulace o případné odvetě za protiruské sankce. Zátah na jednu z nejvýraznějších amerických spotřebitelských značek v Rusku je však všeobecně vnímán jako odplata za sankce přijaté Západem kvůli ruskému lvímu podílu na ukrajinské krizi, píše ve svém komentáři Businessweek.

Podle právničky společnosti Chadbourne & Parke Nonny Crane, specializující se na ruské obchodní problémy, Kreml kontrolou zdravotních a bezpečnostních předpisů často získává vliv v politických sporech. Například v roce 2006, ruští regulátoři zakázali dovoz vína a minerální vody z Gruzie na pozadí již tak zhoršených vztahů, které nakonec vedly až k vojenskému konfliktu mezi oběma zeměmi.

McDonald’s byl hitem u ruských spotřebitelů již od roku 1990, tedy ještě za dob Sovětského svazu. Po otevření tento řetězec hlásil největší odbyt na světě právě v pobočce na Puškinově náměstí v Moskvě. Firma neudává příjmy v jednotlivých zemích, ale skupina zabývající se výzkumem trhu Euromonitor odhaduje, že tržby McDonaldu se v loňském roce v Rusku pohybovaly kolem 2,2 miliardy dolarů. To je zhruba 8 procent celosvětového prodeje, který činí 28 miliard dolarů, uvádí Businessweek.

Ještě v únoru se McDonald’s těšil dobrým vztahům s Kremlem a společnost byla oficiálním sponzorem olympijských her v Soči, kde postavila bezbariérové hřiště jako pozornost pro místní děti. V dubnu McDonald’s ukončil provoz svých poboček na Krymu v reakci na ruskou anexi tohoto ukrajinského poloostrova. Někteří politici v Rusku pak následně vyzvali k uzavření všech poboček na území Ruska. V srpnu přestala splňovat bezpečnostní požadavky pobočka na Puškinově náměstí a společně s několika dalšími byla pro porušení hygienických předpisů uzavřena. V aktuálním prohlášení na svých ruských internetových stránkách společnost uvedla, že „v tomto okamžiku bylo zahájeno více než 200 prověrek McDonald’s. Hodláme udělat maximum pro to, abychom mohli pokračovat v úspěšné činnosti naší společnosti v Rusku. S rozhodnutím soudu o uzavření některých našich poboček nesouhlasíme a hodláme se proti němu odvolat.“

Jak daleko hodlá Kreml zajít? Pokud bude chtít hromadně uzavřít všechny pobočky v Rusku, americká společnost by proti tomuto rozhodnutí nic moc nezmohla, tvrdí právnička Crane z Chadbourne & Parke. Jediná cesta oprávněného prostředku je ruský soudní systém a jít proti vládě bude velmi, velmi obtížné. Na druhou stranu, hromadné uzavření poboček by mohlo ohrozit práci až 37.000 lidí, kteří pro společnost v Rusku momentálně pracují. Stejně tak by tato situace mohla ohrozit ruské zemědělce a další osoby, které dodávají potraviny do místních prodejen.

Problémy v Rusku pro McDonald’s přicházejí ve velmi nevhodnou dobu. Ve třetím čtvrtletí se totiž společnosti nijak zvlášť nedařilo a tržby zaostaly za očekáváním. Utrpěla i díky stoupajícímu strachu o bezpečnost potravin v Číně a prodeje zaostávají i v USA, kde rostoucí ceny odrazují některé spořivější zákazníky.

Investorům McDonald’s výsledky nechutnají: Horší tržby i výhled

Newsletter