Mediální kolos: BSkyB koupí televize v Itálii a Německu

Britská mediální společnost British Sky Broadcasting Group (BSkyB) koupí za zhruba 5,35 miliardy liber aktiva Sky Italia a Sky Deutschland. Většinový podíl v nich nyní má akcionář BSkyB, americká společnost 21st Century Fox mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

Dohodou, která byla oznámena již v květnu a jíž vznikne nové evropské mediální impérium, BSkyB reaguje na zpomalující růst na domácím trhu. Skoro pět miliard liber BSkyB zaplatí v hotovosti.

Murdochova společnost Fox má ve Sky Italia podíl 100 procent, ve Sky Deutschland 57 procent a v samotné BSkyB 39 procent. Murdoch je ve Fox většinovým vlastníkem.

Murdochova mediální říše: BSkyB má od akcionáře převzít evropské televize

BSkyB uvedla, že za Sky Italia na základě dohody zaplatí 2,45 miliardy liber. Dalších 2,9 miliardy liber zaplatí za podíl Foxu ve Sky Deutschland. Sloučená skupina Sky Europe by měla mít skoro 20 milionů předplatitelů.

BSkyB za téměř 25 let existence dokázala ovládnout britský trh placených televizních kanálů. Expanzí do Itálie, kde placené televize ještě tak ziskové ani oblíbené nejsou, přitom získává nový zdroj růstu na jiné než domácí půdě. Na britském trhu jí mezitím vznikla první velká konkurence, kterou je telekomunikační skupiny BT.

Nové akvizice přinejmenším v poslední době zvažovala i Murdochova 21st Century Fox. Nedávno potvrdila, že předložila nabídku na převzetí mediální skupiny Time Warner znějící na 80 miliard dolarů, TW však odmítla. Fox nicméně dala najevo záměr svou nabídku dále vylepšit.

Time Warner (až +20 %) odmítá Murdochovu nabídku. Začínají mediální námluvy roku?

Murdochova mediální říše: BSkyB má od akcionáře převzít evropské televize

Newsletter