Mediální skupina CETV zvedla tržby a výhled provozního zisku. Akcie +11 % (+ komentář)

(Doplněno 15:06) Mediální společnost Central European Media Enterprises (CETV), majitel TV Nova, hospodařila v letošním druhém čtvrtletí s provozním ziskem 22,6 milionu dolarů po ztrátě 4,6 milionu dolarů před rokem. Její čisté příjmy stouply téměř o 17 procent na 204,9 milionů dolarů.

Provozní zisk OIBDA za celou skupinu dosáhl úrovně 41,6 mil. USD, což je meziročně 5,2násobek, provozní marže rapidně vzrostla na 20,3 % z 4,5 % před rokem. Akcie na pražské burze reagují výrazným růstem, po navýšení výhledu pro OIBDA (viz níže) přidávají přes 11 % k 57 korunám.

V samotné České republice se tržby zvýšily téměř o dvě pětiny na více než 59 milionů dolarů, zatímco provozní náklady meziročně klesly o 8 %. Čtvrtletní OIBDA dosažený na tuzemském trhu ve výši 20,7 mil. USD představuje téměř polovinu konsolidovaného výsledku za celou skupinu.

Čistá ztráta společnosti se nicméně prohloubila na 52,5 milionu dolarů z 41,1 milionu před rokem. V přepočtu na akcii společnost vykázala ztrátu 36 centů, tedy o 2 centy vyšší v meziročním srovnání.

„Naše výsledky demonstrují další výrazné zlepšení finanční pozice podniku a jsou dalším důkazem našeho obratu k lepšímu,“ řekl k číslům Michael Del Nin, jeden ze dvou generálních ředitelů CME. Druhý člen nejvyššího vedení, Christoph Mainusch dodal: „Omezili jsme náklady na provoz a zároveň jsme si udrželi pozici lídra na trhu co do sledovanosti, konkurenci v podobě světového fotbalového mistrovství navzdory. Do dokazuje sílu obsahu našich programů.“

„Zlepšující se provozní výsledky jsou velmi dobrou zprávou, přispívá i zlepšující se pozice televize Nova na domácím trhu. Výše dluhu a vysoké náklady s ním spojené však byly jedním z důvodů, proč čistá ztráta dosáhla překvapivých 52,5 mil. dolarů. Trh aktuálně oceňuje trend provozních výsledků a akcie posilují o 5 %. Za růstem může částečně stát i uzavírání krátkých pozic v reakci na výsledky – objem krátkých pozic na akciích CETV činil ke konci června rekordních 11,368 mil., k polovině července se tento podíl mírně snížil na 10,947 mil. akcií,“ komentovala ráno čísla Lenka Švejdová, analytička trhů Roklen24.cz.

Lepší pololetí, lepší celoroční výhled…

Za celé první pololetí dosáhly výnosy 356,1 mil. USD, což je meziročně o 16 % lepší výsledek. Na úrovni provozního zisku OIBDA společnost obrátila do kladných hodnot do výše 39,3 mil. USD, ve srovnání se ztrátou 12,8 mil. USD. Provozní marže se za pololetí zvýšila na 11 % ve srovnání s 4,2 % v prvním pololetí loňského roku. Po očištění o dopady amortizace a odpisů jednorázových položek činil provozní zisk 8,3 mil. USD ve srovnání se ztrátou 39,5 mil. USD.

Pololetní čistá ztráta se snížila na 101,1 mil. USD z 150,1 mil. USD v prvním pololetí roku 2013. Po přepočtu na jednu akcii se ztráta snížila na 69 centů z 1,42 dolaru.

„Druhé pololetí obvykle bývá o něco silnější, a proto je cíl CETV pro letošní OIBDA ve výši 80 – 90 mil. USD dosažitelný. Očekáváme, že management společnosti tento cíl ještě během dneška potvrdí,“ uvedl analytik Komerční banky Josef Němý.

Management společnosti dnes nicméně v rámci konferenčního hovoru s analytiky oznámil, při předpokladu konstantních směnných kurzů, zvýšení celoročního výhledu provozního zisku OIBDA na 85 – 95 mil. USD. CETV zároveň potvrdila cíl dosažení kladného volného cash flow v roce 2015.

Součástí CETV v Česku je společnost CET 21, která drží licence na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Fanda, Smíchov a Telka. CETV vedle Česka provozuje televize na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a ve Slovinsku.

Newsletter