Medvěd Faber má nový „tip na short“

Marc Faber je známý investor a věčný pesimista s přezdívkou „Dr. Doom“, dalo by se říci „shortař“. Může ale zaskočit, do čeho (koho) se tentokrát svým „medvědím“ komentářem pustil. „Centrální banky čeká zúčtování za veškerý podvod, jehož se dopustily,“ nechal se slyšet v dnešním pořadu CNBC.

Dosavadní jednání centrálních bank podle Fabera obohatilo již tak bohaté, a to na úkor střední a chudé třídy. Jeho argument je jednoduchý: stimulační kroky měnové politiky napumpovaly ceny finančních aktiv, nikoli reálnou ekonomiku.

A co víc, jejich kroky jsou vysoce nepředvídatelné – což je tvrzení, jemuž jistě minulý týden dodala sílu Švýcarská národní banka, když odstranila kurzový závazek franku vůči euru a silně tak rozkolísala měnové trhy. „Nikdy nevíte – to je ten problém s centrálními bankami. Zasedají v nich profesoři, kteří v životě skutečně nepracovali,“ přiostřuje Faber svou kritiku.

„Myslím, že se lidé proberou a řeknou si, že kdyby mohli ‚shortovat‘ centrální banky, byl by to obchod století,“ dodává Faber s trochou nadsázky.

Člověk znalý finančních trhů ví, že Faberovo doporučení „short centrální banky“ nelze vzít doslova. Faber nabízí alternativu – „long zlato“. „Podle mého názoru, až konečně dojde ke kolapsu důvěry v centrální banku, zlato má snadný 30% potenciál růstu, ještě letos,“ říká.

Zlato je Faberovo oblíbené téma a investici do jeho fyzické podoby považuje za jedinou spolehlivou formu zajištění proti případnému kolapsu finančních trhů či chcete-li, jedinou bezpečnou investici v dlouhodobém horizontu. Zlato, které v posledních letech výrazně propadlo, od začátku roku „nabralo“ zpět již přes 100 dolarů za trojskou unci. Nechce-li se vám do nákupu fyzického zlata, Faber doporučuje akcie mladých těžařů této komodity. Jeho slovy, jde o „jediné akcie se skvělým potenciálem k růstu ze současných hodnot“.

Marc Faber předvídá zlatou rally

„Dr. Doom“ opět v akci: QE, Amerika, zlato

Newsletter