Medvědi se probouzí a shortují Alibabu

Týden po více než úspěšném vstupu čínského internetového obchodníka na americkou burzu se již množí investoři sázející na pokles jeho akcií. Medvědi, kteří z podstaty svých obchodních pozic profitují z poklesu ceny akcie, podle údajů Bloomberg a Markit, již uzavřeli krátké pozice na celkem 8,9 milionu akcií Alibaby. Zdrojem spekulace na pokles titulu je tak již nejméně 2,4 procenta zalistovaného kapitálu společnosti.

Alibaba celosvětovou jedničkou

„Najednou pozorujeme vysoký zájem investorů zapůjčit si akcie Alibaba. Ačkoli se jedná o relativně malý objem ve srovnání s celkovým počtem obchodovaných akcií, již významněji působí vzhledem k omezené nabídce akcií dostupných takto krátce po IPO,“ uvádí expert společnosti Markit Andrew Laird.

Za sázku na pokles si rádi připlatí

Většina upsaných akcií totiž po primární emisi podléhá regulatornímu pravidlu, určujícímu povinnost v rámci tzv. lock up periody s prodejem koupených akcií vyčkat. V případě Alibaby je v rukou investorů, které mají v tomto ohledu volné ruce a s prodejem čekat nemusejí, zhruba 18 procent akcií. Tento podíl je již nyní dostupný ke spekulaci na pokles, respektive realizaci zisku.

Short selling, neboli obchody na krátko, jsou formou spekulace na pokles akcie – investor si cenný papír zapůjčí, aby ho prodal na trhu a následně zpět koupil za nižší cenu, a tak realizoval zisk. Jak dokládají náklady na zapůjčení akcií Alibaba, investoři jsou ochotni si za short selling připlatit. Úroková sazba, respektive poplatek za zapůjčení titulu činila včera dle údajů společnosti Markit 8 procent. Pro srovnání, průměr pro akcie obchodované v rámci indexu S&P 500 činí méně než 0,5 procenta.

Lídr světa IPO

Čínskému internetovému gigantovi se minulý týden podařil rekordní vstup na veřejně obchodovaný trh, když (se zahrnutím speciální opce) při vstupu na NYSE prodal 368,1 milionu akcií za rekordních 25 miliard dolarů. Primární úpis akcií Alibaba se tak stal největší primární emisí na světě a v historii.

V první obchodní den zaznamenal titul zisk 38 % nad emisní cenou 68 USD a uzavřel na ceně 93,89 dolarů za akcii. Tu nicméně neudržel a v tomto týdnu ztrácel ve třech ze čtyř obchodních dní. Včerejší den akcie završily se ztrátou 1,8 procenta na ceně 88,92 USD. Z pohledu valuace (PE), tržní cena akcie je zhruba na 34násobku odhadovaných ziskůp pro následujících 12 měsíců, uvádí Bloomberg.

Alibaba první obchodní den přinesla investorům 38 %. Bát se pádu?

Pozoruhodný Jack Ma

Newsletter