Megafúze: Akcie TNT Express +30 % po štědré nabídce FedExu

(Aktualizováno 9:13) Americká zasilatelská firma FedEx Corp. nabídla za převzetí nizozemského přepravce zásilek TNT Express 4,4 miliardy eur (121 miliard Kč). Převzetím chce FedEx posílit v přepravě balíků v Evropě. Firmy ve společném prohlášení uvedly, že se již na spojení předběžně dohodly a nabídku podporují vedení obou společností.     

FedEx nabídl za jednu akcii TNT Express osm eur v hotovosti, což znamená 33% prémii nad čtvrteční závěrečnou cenou. Obchodování s akciemi TNT bylo po zprávě o štědré nabídce na převzetí krátce pozastaveno, aktuálně se již na amsterdamské burze obchodují se ziskem více než 30 %.      

TNT Express po neúspěšné snaze o převzetí konkurenční firmou United Parcel Servcice (UPS) v roce 2013, kdy bylo nabídnuto 6,9 mld. dolarů, přistoupila k restrukturalizaci, jejímž cílem bylo snížení nákladů, prodej některých operací a vysoké investice do přepravy po silnici. V únoru však varovala, že nadále očekává nepříznivé podmínky na svých hlavních trzích v západní Evropě.     

FedEx je známý tím, že kupuje malé firmy po celém světě, včetně Polska, Francie, Jihoafrické republiky a Brazílie. Poslední větší akvizici dokončila firma letos v lednu, a to převzetí Genco Distribution System za 1,4 miliardy USD. Expanze v Evropě je hlavním pilířem plánu generálního ředitele Freda Smitha na zvýšení zisku.     

Fedex je druhým největším přepravcem zásilek na světě. Roční příjmy společnosti se pohybují kolem 47 miliard USD. TNT Express je druhou největší zasilatelskou společností v Evropě po německé DHL. Firma se oddělila od nizozemské poštovní a zasilatelské společnosti, která se původně jmenovala TNT. Nyní má nový název, který zní PostNL. Ta údajně souhlasila, že nabídne svůj dosavadní 14,7% podíl.

Spojení by mělo být dokončeno v první polovině příštího roku. FedEx i TNT uvedly, že jakékoli námitky antimonopolních úřadů by se mělo podařit vyřešit ve stanoveném časovém horizontu. TNT plánuje vyčlenit svou divizi leteckých zásilek.

Newsletter