Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Měnové trhy: Euro při chuti, koruna zisky vrací. Zamíchat karty může Michigan

Měnové trhy dnes provází pokračující zlepšování pozic eura vůči americkému dolaru a s tím související odevzdávání nedávných zisků koruny vůči euru.

Euro svůj pokles na měnových trzích zabrzdilo včera souhrou příznivých makrodat z eurozóny a naopak negativně přijatých reportů z amerického maloobchodu (který byl ale silně zkreslen vzestupnou revizí předchozího měsíce) a úřadů práce. Na amerických datech se včera eurodolar posunul od 1,3525 k úrovni 1,355, dnes euro dál získává až k 1,358 EURUSD.

Ranní data z Německa potvrdila za květen meziměsíční deflaci spotřebitelských cen (-0,1 %) a meziroční růst nejnižší za poslední čtyři roky. Je to další zpráva, podporující stimulační kroky Evropské centrální banky. Ještě časnější makrodata z Číny dnes podpořila globální sentiment zrychlením v čínském průmyslu i maloobchodě. Průmysl v květnu oproti dubnu zrychlil růst o 0,1 % na 8,8 %.

Dobré zprávy z Číny: růst průmyslu i maloobchodu zrychluje

Německá inflace na čtyřletém minimu

Vlažná data z americké ekonomiky: Trh práce, maloobchod

Koruna včera získávala k euru a den končila na úrovni u 27,40 CZKEUR. Zvolna odeznívat bude tlak dividend, spojený s konverzemi koruny do eur v důsledku dividendové sezóny u tuzemských podniků.

Běžný účet platební bilance se v dubnu zhoršil. Bilance -11,4 miliardy korun znamená první letošní deficit, zatímco trh byl podle konsensu naladěn na 7miliardový přebytek. Za horším výsledkem stojí zejména bilance výnosů, kterou stáhly výrazně do záporu výplaty dividend. Koruně nová data žádné ztráty nepřináší.

Dividendy zasáhly také statistiky domácího běžného účtu platební bilance. Ten místo očekávaného přebytku vykázal schodek v úrovni 11,4 miliardy korun. Hlavním motivem je mohutných -51,1 miliard korun bilance výnosů, právě vliv inkasovaných dividend. V načteném vyjádření za poslední rok vykazuje běžný účet schodek 12 miliard korun. Ještě březen přitom poprvé za posledních 11 let znamenal přebytek.

Koruna dnes od rána pokračovala v kumulování zisků, aktuálně je ale koriguje k 27,43.

Rázně vkročit do dnešního dění na měnových trzích a eurodolaru mohou data o spotřebitelské důvěře, sestavovaná Univerzitou Michigan. Údaj se rozvíme v 15:55, konsensem je růst hodnoty indexu na 83,0 z 81,9 bodu. Lepší výhled pro americkou ekonomiku v souladu s konsensem a údaj lepší proti konsensu pak zvláště mohou sebrat vítr z plachet euru a EURUSD seslat níže. A naopak – v případě zklamání lze očekávat zisky pro euro.

Těmto datům budou dnes ještě ve 14:30 předcházet americké výrobní ceny, ve 14:00 z Polska mají přijít údaje o běžném účtu a vývoji spotřebitleských cen.

Newsletter