Měnový pár USDJPY: Z nudy zpět do čela popularity?

Situace na měnovém páru USDJPY byla poslední půl roku vcelku nudná. Po většinu času se jednalo pouze o konsolidaci v pásmu 100,5 – 105,5. Nyní se však objevuje naděje na návrat jeho dřívější popularity. Hlavně z pohledu rozdílné ekonomické výkonnosti USA a Japonska.

Dolar se během středečního obchodování dostal na čtyřměsíční maximum 103,15 jenu, když byl podpořen reportovaným prvním odhadem amerického HDP za druhé čtvrtletí roku, který ukázal na 4% růst v přepočtu na celý rok po poklesu za 1Q, revidovaném na -2,1 %.

„Dolar-jen vypadá, jako by byl na pokraji průlomu,“ uvedla pro CNBC měnová analytička Emma Lawson z National Australia Bank. Očekává další posilování dolaru a to až na úroveň 108 jenů do konce roku.

Po doslova dech beroucí 21% rally během roku 2013, si prozatím zmíněná dvojice vybírá oddechový čas, když ztrácí 2,3 procenta od začátku roku. Jen dostával podporu a těšil se zájmu investorů především z důvodu rostoucího geopolitického rizika, kdy představoval bezpečné útočiště.

Nyní lze ale očekávat, že vládu opět převezme americký dolar a to především díky výsledkům americké ekonomiky, která si v druhém čtvrtletí vedla – podle zatím nabídnutého obrazu – nad očekávání skvěle. Na trhu rovněž rostou obavy, že by Fed mohl přistoupit k utahování měnové politiky o něco dříve a to prostřednictvím růstu sazeb, což by dolaru dodalo další sílu. Jenu naopak poslední ekonomické údaje sílu ubírají, kdy se očekává, že ekonomika v 2Q poroste pouze o 0,6 procenta. Také snaha ministerského předsedy Shinzo Abeho o radikální ekonomické oživení vzbuzuje obavy, že centrální banka Japonska přistoupí k dalšímu uvolnění své politiky.

Poslední ekonomické údaje ukazují, že se po dubnovém zvýšení spotřebních daní z 5 na 8 procent japonské ekonomice příliš nedaří. Například průmyslová produkce během 2Q poklesla o 3,7 %, což je první pokles za více jak 1,5 roku.

Další posílení dolaru v nadcházejících měsících k úrovni 105 jenů očekává i Sean Callow, měnový stratég ze společnosti Westpac. Callow sází na to, že s blížícím se růstem sazeb v zámoří, začnou růst i výnosy tamních dluhopisů, což by mohlo přilákat další zahraniční kapitál.

Výnos 10ti letého amerického dluhopisu se během tohoto týdne dostal na 2,556 procenta, nejvyšší úroveň za poslední dva týdny. Pro srovnání výnos 10ti letého Japonského dluhopisu dosahuje 0,54 procenta.

Newsletter