Merkelová: Cokoli pro udržení Řecka v eurozóně

Německá kancléřka Angela Merkelová chce udělat všechno, co bude možné, pro udržení Řecka v eurozóně. Řekla to dnes na tiskové konferenci v Berlíně po jednání s lucemburským premiérem Xavierem Bettelem. Merkelová však nedokázala odhadnout, zda se mezinárodním věřitelům podaří tento týden najít dohodu s Aténami.     

„Soustředím všechnu svou sílu na to, abych pomohla třem (věřitelským) institucím najít řešení, nějaký návrh, na základě kterého by se mohlo v euroskupině jednat. To vidím jako svůj úkol. A vždy jsem říkala, že chci udělat vše, co bude možné, aby Řecko v eurozóně zůstalo,“ řekla německá kancléřka.  

Šéf Ifo k Řecku: Tady pomůže jen návrat k drachmě   

Rozhodující nyní podle Merkelové bude čtvrteční jednání ministrů financí zemí eurozóny. „I tam by se ale něco mohlo rozhodnout jen tehdy, pokud bude existovat společný návrh tří institucí a Řecka,“ upozornila. „Instituce by měly hledat dohodu s Řeckem. Jestli se ji podaří do čtvrtka najít, o tom teď nemohu nic říct,“ uvedla kancléřka.     

Bettel na tiskové konferenci apeloval na to, aby vůli k dohodě daly najevo obě strany. „Budeme ještě jednat, ale musí z toho něco vzejít. Jen samotné setkání v tuto chvíli už nestačí. Musí přijít nějaké návrhy, a ne jen z jedné strany. I Řecko musí navrhnout, jak se ze současné situace chce dostat,“ řekl.     

Varoufakis: Nové reformy pro věřitele vymýšlet nebudeme

Řecký ministr financí Janis Varufakis v rozhovoru, který dnes zveřejnil německý deník Bild, řekl, že se na nadcházejícím jednání ministrů financí eurozóny nechystá předložit nový návrh reformních opatření. Seznam opatření po Aténách požadují mezinárodní věřitelé výměnou za zbývající peníze z prodlouženého úvěrového programu.     

Jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli, která mají zabránit hrozící platební neschopnosti Řecka a možnému odchodu země z eurozóny, o víkendu zkrachovala. V pondělí se obě strany vzájemně se obviňovaly z nedostatečné vstřícnosti a nejevily ochotu k dalším ústupkům.

Tsipras: Počkáme, až věřitelé přijdou k rozumu

Newsletter