Merkelová kárá Paříž i Řím za nedostatečnost reforem

Reformy veřejných financí v Itálii a ve Francii jsou nedostatečné, vlády těchto zemí musejí udělat víc, aby své rozpočty na příští rok uvedly do souladu s pravidly Evropské unie. V rozhovoru pro nedělní vydání německého deníku Die Welt to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Italové i Francouzi na její slova zareagovali podrážděně a kancléřce vzkázali, že by se raději měla starat o problémy německé ekonomiky.     

Evropská komise před více než týdnem oznámila, že sedmi zemím eurozóny hrozí, že v příštím roce nedodrží unijní rozpočtová pravidla. Brusel posuzoval rozpočtové plány většiny zemí platících společnou evropskou měnou euro. V případě Francie, Itálie a ještě Belgie komise situaci znovu posoudí v březnu příštího roku.     

Evropská komise stanovila, dokdy musí „Francie a Itálie přijmout dodatečná opatření“, uvedla Merkelová s tím, že jde o oprávněný požadavek. „Komise ale také jasně řekla, že to, co dosud předložili, není dostatečné. A s tím já souhlasím,“ dodala kancléřka.     

Vysoký italský představitel vzápětí označil za „politováníhodné“, že Merkelová považuje reformy, které zavádí italský premiér Matteo Renzi, za nedostatečné.     

„Italská vláda by si sama nikdy nedovolila známkovat jiné členské státy EU. Žádáme Německo o stejný respekt,“ prohlásil státní tajemník pro unijní záležitosti Sandro Gozi. „Možná by kancléřka Merkelová měla zaměřit svou pozornost na domácí poptávku v Německu, nedostatek investic či nerovnováhu platební bilance. Byl by to důležitý příspěvek, který Evropa od Berlína už dlouho očekává, avšak v tomto směru se očekávání dosud nenaplnilo,“ dodal tajemník.     

Také francouzský ministr financí Michel Sapin upozornil, že Německo má své vlastní problémy, například rozpadající se silnice anebo nízkou míru porodnosti. „Ve Francii děláme reformy ne proto, abychom potěšili jedny či druhé evropské představitele, ale proto, že jsou pro Francii nezbytné,“ prohlásil.     

„Populace v Německu se každým rokem snižuje. Za deset či dvacet let díky tomu budeme v lepší pozici. Německo je teď v lepší pozici díky reformám, které uskutečnilo před desetiletím,“ řekl rovněž Sapin.     

Země platící eurem musely své plány na podobu rozpočtu na příští rok předložit komisi k 15. říjnu. S Bruselem, Paříží i Římem komise v minulých týdnech vedla intenzivní jednání.     

Uvedené země se na nejvyšší vládní úrovni zavázaly na počátku příštího roku přijmout a realizovat strukturální reformy, které posílí hospodářský růst. Ve střednědobém horizontu to má zlepšit udržitelnost veřejných financí. Itálii a Belgii by jinak mohlo hrozit disciplinární řízení a Francii – druhé největší ekonomice bloku – pokuta, protože disciplinární řízení už s ní je vedeno. 

Newsletter