Merkelová přemýšlí, jak zavléci i obejít MMF

Německá vláda chce do nové pomoci Řecku zavléci Mezinárodní měnový fond, aniž by ten žádal zásadní odpis řeckého dluhu, čímž by se krom jiného vyhovělo řeckému premiérovi Tsiprasovi.

Vláda testuje, zda by Evropská unie byla ochotná přistoupit na poskytnutí záruk za případné budoucí půjčky Mezinárodního měnového fondu Řecku. S odvoláním na zprávu německého týdeníku Die Zeit o tom dnes napsala agentura Reuters. Berlín prý chce nabídkou záruk vtáhnout MMF do účasti v třetím záchranném programu, zároveň ale hodlá tlačit na to, aby se fond vzdal požadavku na rozsáhlý odpis řeckého dluhu.

Ministerstvo financí v Berlíně dopis s tímto směrem jdoucími výhradami poslalo do Bruselu před expertním jednání všech 28 zemí Evropské unie, kteří se mají dnes večer zabývat pokrokem v jednání ohledně pomoci Řecku. Podle agentury DPA je cílem projednat a dohodnout se na otevřených bodech na expertní úrovni. Rozhodující slovo budou mít pak ministři financí zemí eurozóny, kteří v pátek podle současných plánů budou hlasovat o nové pomoci Aténám.

Merkelová se dál staví proti odpisu řeckého dluhu. Možnosti?

„Pokud Řecku dojdou peníze, Evropané ho zastoupí a MMF neutrpí žádné ztráty. Na oplátku fond nebude dál žádat zásadní zmírnění dluhové zátěže,“ napsal týdeník bez udání zdroje informací. Podle Reuters by takový postup vyhovoval dvěma základním požadavkům kancléřky Angely Merkelové, která chce, aby se MMF do další pomoci Řecku zapojil. Zároveň ale odmítá odpisy dluhů.

MMF se sice vyjednávání o třetím záchranném balíku pro Řecko účastní, zatím se ale do něj nechce zapojit. Z fondu zaznívají hlasy, že nové úvěry z jeho strany mohou přijít teprve poté, co Atény uzavřou s evropskými vládami dohodu o pomoci, která zajistí, že země bude schopna splácet své dluhy. Pokud se ale MMF do záchranného programu nezapojí, může další poskytnutí finanční pomoci narazit v Německu, kde tamní parlament na účasti fondu trvá.

Řecko má na dosah 85 miliard eur, potvrdila EK

Řecko sjednalo se zástupci mezinárodních věřitelů dohodu o novém záchranném programu na expertní úrovni. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý oznámil, že dohoda, která má Řecku zajistit půjčky v objemu až 85 miliard eur (2,3 bilionu Kč), je v zásadě hotová a s věřiteli se probírají už jen „dvě nebo tři drobné otázky“. O dohodě bude ve čtvrtek či v pátek hlasovat řecký parlament, v pátek o ní mají jednat ministři financí eurozóny.

Atény potřebují dohodu uzavřít nejpozději do 20. srpna, kdy musejí splatit zhruba 3,5 miliardy eur Evropské centrální bance (ECB).

Kolik vlastně dluží Řekové?

Newsletter