MF chystá rekordní emise dluhu. Rozpočet bude letos vyrovnaný?

Až 50 miliard korun poukázek a až 80 miliard korun dluhopisů. Takový je plán ministerstva financí pro emise dluhu v posledním letošním čtvrtletí. V případě jeho naplnění půjde o historicky nejvyšší kvartální emise dluhopisů. Ekonom Komerční banky Marek Dřímal přesto dovozuje, že MF bude za letošek usilovat o vyrovnaný rozpočet.

Ministerstvo financí oznámilo plán aukcí vládních dluhopisů na říjen a čtvrtý kvartál. V samotném říjnu chce uskutečnit dvě aukce dluhopisů a v každé z nich nabídnout tři různé splatnosti. Nejvyšší objem prodaných papírů by měl v říjnu dosáhnout 38 miliard korun v takzvaném konkurenčním kole. Další pětinu navíc může ministerstvo umístit v takzvaném nekonkurenčním kole. Poukázek chce ministerstvo vydat za nejvýše 15 miliard korun.

„Důležitou informací je, že v celém čtvrtém kvartále chce ministerstvo prodat až 80 miliard dluhopisů všech splatností, nad jeden rok. To je vysoké číslo – znamenalo by to nejvyšší prodaný objem českých dluhopisů v historii během jednoho čtvrtletí,“ upozornil ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Výnosy českých dluhopisů na rekordní dně. Intervenuje ČNB?

Ministerstvo financí chce podle něj očividně využít příznivých podmínek na trhu. „Výnosy krátkodobých dluhopisů jsou prakticky na historických minimech, i když se za posledních pár dnů zvýšily. Ještě před týdnem byl výnos dvouletého papíru téměř -0,8 %, nyní je -0,61 %. Poptávka je a bude silná díky přílivu spekulativního kapitálu sázejícího na ukončení kurzového závazku ČNB v polovině příštího roku, i když slova guvernéra Rusnoka z minulého týdne ohledně možnosti posunutí konce závazku až na podzim příliv kapitálu prozatím utnula, a díky snaze domácích bank zmenšit rozvahu nákupem dluhopisů před vypočítáním příspěvků do rezolučního fondu na konci roku,“ soudí Dřímal.

Budou intervence ČNB proti koruně po srpnu atakovat 600 miliard?

Návrh rozpočtu pro příští rok podle něj ukázal, že ministerstvo financí počítá pro letošek se snížením státního dluhu o 13 miliard korun. „Podle našich odhadů to potvrzuje domněnky, že ministerstvo chce letos vykázat vyrovnaný rozpočet. Za snížením dluhu bude podle všeho stát využití likviditní rezervy státu z účtů u ČNB,“ dodal.

Poměr dluhu k HDP by letos měl opětovně poklesnout a to od roku 2012 navíc poprvé pod hranici 40 procent. „Očekáváme hodnotu 39 % po 40,3 % v roce 2015,“ soudí Dřímal.

Státní dluh USA je astronomický. Co je to za číslo?

Newsletter