MF zveřejnilo návrh zákona o hazardu. Zdanění z něj jasné není

Ministerstvo financí zveřejnilo návrh nové právní úpravy hazardu. Omezuje herní automaty a pouští na trh zahraniční sázkové firmy. Není ale jasné, za jakých daňových podmínek. Ani u nich, ani celkově u jednotlivých kategorií loterií, sázek a dalších her. Firmy, v sektoru podnikající, ihned spustily kritiku.

Novinky v návrhu zákona

Norma obsahuje omezení počtu heren v přepočtu na počet obyvatel obce, stanovení maximálního počtu povolených koncových zařízení technické hry a příslušných herních limitů. Norma dále ruší provozovny se zvláštním provozním režimem. Automaty a jiné technické hry má být nově možné provozovat pouze v kasinech či hernách, nikoliv však již v restauračních zařízeních či jiných provozovnách se zvláštním provozním režimem.

Norma zakotvuje vyloučení hazardu z dalších oblastí: Hernu nebo kasino nemá být možné provozovat v budovách vlakových a autobusových nádraží, oblastech památkové rezervace a v sousedství stanovených budov. Rozlišení kasina a herny je striktní z důvodu zamezení obcházení zákona. V kasinu musí být umožněna živá hra minimálně u třech hracích stolů a to po celou provozní dobu, uvádějí ČT a čtk.

Zákon nově obsahuje takzvaná sebeomezující opatření. Jde o možnost sázejícího stanovit si maximální výši sázky a prohry či maximální možnou dobu účasti na hře. Norma nově zakotvuje také rejstřík, z účasti na hazardních hrách vyloučených. Jde o osoby pobírající dávky pomoci v hmotné nouzi, vůči kterým byl pravomocně prohlášen úpadek v rámci insolvenčního řízení či ty, které o zapsání na seznam požádají dobrovolně.

Zahraniční sázkovky na trh. Ale?

Podle návrhu nové normy mají herní automaty zcela zmizet z restaurací, hospod, barů či čerpacích stanic a povolovat je má Celní správa. V obcích do 5 tisíc obyvatel má být nejvýše jedna herna, by měla být jen jedna herna, v rámci takzvaných soudních okresů povoluje norma maximálně čtyři automaty na tisíc obyvatel.

Klíčové je, že nová norma povoluje internetové sázení firmám se sídlem v některé zemi EU a obcím umožňuje rozhodovat o hazardu na svém území. Výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman vítá, že chce ministerstvo otevřít online trh pro zahraniční firmy. „Je tam však strašně důležitá podmínka. Musí zablokovat firmy, které si o licenci nepožádají. Pokud by to nedokázal, tak je všechno zbytečné,“ poznamenal Herman.

Hadrava (PwC): Změna přístupu k hazardu může přinést miliardy

„Největším problémem navrhované regulace je, že nijak neřeší podnikatelskou jistotu subjektů, které na trhu zůstanou. Pokud stát chce, aby místo velkého množství malých heren tady byla luxusní kasina s vysokými daňovými výnosy a zaměstnávající mnoho lidí, tak potom jejich provozovatelé potřebují podnikatelskou jistotu na několik let. Bez toho nemůžou dělat investice za několik desítek milionů korun,“ upozornil sekretář Unie herního průmyslu Andrej Čírtek. S ministerstvem se shodne na tom, že po přijetí zákona bude pokračovat pokles hracích automatů. Naopak s vedením resortu nesdílí názor, že daňové výnosy státu i přes pokles počtu vzrostou.

Střet legislativ

Zástupce britské společnosti betfair Martin Lyčka podotkl, že důležité bude nastavení daňové sazby pro hazardní firmy. Tato společnost přitom patří k těm, které v Česku podnikají bez licence v rozporu s českými zákony. Argumentuje však tím, že má sídlo v Británii a tak v souladu s evropskou legislativou může na českém trhu fungovat. Právě kvůli nesouladu české a evropské úpravy už Evropská komise zahájila s Českem správní řízení. I kvůli němu ministerstvo připravilo nový zákon.

„Zásadní otázka, a dnes jsme se na ni odpověď nedozvěděli, je, jakým způsobem bude nastavena daňová sazba. Ekonomicky reálně je to 20 procent. Myslím, že na tom by se shodli nejen zahraniční ale také domácí operátoři,“ prohlásil Lyčka, který nevyloučil, že pokud ministerstvo zdaní internetové sázení vyšší sazbou, než je nyní, tak by se mohly zahraniční firmy z českého trhu stáhnout.

„Betfair a mnoho dalších operátorů jsou společnosti kótované na burze, takže pokud bychom neměli právní argumenty, které máme teď, a díky nimž si dokážeme obhájit svou pozici, tak bychom se možná museli z ČR stáhnout. Pokud sazba bude nastavena výrazně nerozumně, tak podobnou reakci budou mít asi i ostatní zahraniční operátoři,“ podotkl Lyčka. Trh by prý v takovém případě zaplavily firmy z Asie, které by si s nějakými omezeními hlavu nelámaly.

Klíčové jsou daně

Na určení daňových sazeb netrpělivě čekají i domácí sázkové společnosti. „To je klíčová věc. Pro nás je důležité, jak to bude nastaveno pro online. Pro nás je klíčové, aby byly různé sazby. Aby pro hrací automaty byly jiné sazby než pro kasina nebo kursové sázky,“ dodal za asociaci Herman.

Zákon by měl platit od 1. ledna 2016. Pro konkrétní podobu regulace hazardu však budou důležitější prováděcí vyhlášky a předpisy, které budou řešit jednotlivé záležitosti podrobněji.

Newsletter