Michael Schuster (Speedinvest): Obsese jednorožci je chybná

Dosažení hodnoty jedné miliardy dolarů bývá milníkem pro zakladatele firem i investory. Upnutí se na takový cíl ale samo o sobě nenese nic pozitivního, říká Michael Schuster, donedávna člen vedení panevropského venture capital fondu Speedinvest. Valuace totiž nevyplývá z úspěšnosti daného byznysu, ale je dána vyjednáváním.

Valuace tedy moc často nedává přesný obrázek o tom, jak se firmě daří. Nicméně, nejedná se o jediný mýtus. Podle Schustera se mnoho lidí mylně domnívá, že založení firmy je především technologická výzva. Nikoli, kontruje Schuster, jde hlavně o schopnost prodeje. A schopnost zajistit příjmy společnosti bude teď investory zajímat čím dál více.

Schuster se přiženil do známé rodiny, jeho tchánem je bývalý slovenský prezident Andrej Kiska. Pomohly mu někdy tyto kontakty? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (70 minut) s Michaelem Schusterem.

Co mimo jiné v podcastu zaznělo?

3:30 Po skončení univerzity vedl Schuster několik firem. Chtěl si ale na chvíli zkusit dráhu investora. Po velkém zájmu investorů o druhý fond Speedinvestu už ale v oboru zůstal.

8:30 Jméno Speedinvest někdy vede k humorným nedorozuměním. Někteří zakladatelé si kvůli němu myslí, že tento fond má oproti ostatním zrychlené rozhodovací schopnosti.

22:20 Evropský investiční fond je nezbytnou součástí ekosystému. Fond stojí za každým důležitým financováním.

38:50 Letos asi bude aktivita venture capital fondů o něco vyšší. Ale investory bude zajímat hlavně životaschopné byznysy.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter