Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Microsoft kouzlí a urychluje blockchain

Microsoft pracuje na technologii, o které tvrdí, že je schopna urychlit systémy založené na blockchainu, a která prý bude moci dokonce i zvýšit jejich soukromí. Vše spočívá v tom, že tato technologie dokáže zrychlit firemní používání softwarů distribuovaných databáz.

Společnost uvedla, že vyvinula systém nazvaný Coco Framework, který se napojí na jiné blockchainové sítě, aby vyřešil některé problémy zpomalující jejich adopci, a to včetně rychlosti a obav ze ztráty soukromí. Coco je vlastně zkratkou Confidential Consortium, což v překladu znamená „Důvěrné sdružení“. Tento systém bude připraven a zpřístupněn do roku 2018,přičemž zatím je prý kompatibilní s ethereem, jedním z nejpopulárnějších typů blockchain technologie, který, jak tvrdí Microsoft, dokáže Coco Framework zrychlit zhruba stokrát.

 „Očekáváme, že se z tohoto systému stane základ blockchainu pro podniky,“ řekl Mark Russinovich, vedoucí technologie Azuru, což je výpočetní divize Microsoft Cloud. „Věříme, že blockchain přetransformuje každé odvětví průmyslu,“ dodal.

Velké firmy včetně mnohých největších bank světa investují do blockchainu ve víře, že jim pomůže zjednodušit a snížit náklady na datově náročné procesy. Technologie, která se první objevila jako podpora kryptoměny bitcoin, je sdíleným veřejným záznamem dat získaný sítí počítačů na internetu. To znamená, že každý uživatel sítě by mohl mít přístup ke všem informacím.

I když je díky tomuto technologie vhodná pro zaručení integrity informací, je zároveň neadekvátní pro použití u velkých podniků, neboť mají přísné požadavky na soukromí dat. Technologie od Microsoftu však ulehčí firmám kontrolu toho, kdo může vidět jaká data na síti, a to bez toho, aby celý systém zpomalila.

Společnost plánuje nabídnout Coco na trh zadarmo, ačkoli doufá, že se tím zvýší využití její Cloud služby. Tato technologie je vyvíjena ve spolupráci s Intel Corp hardware a bude kompatibilní se všemi typy blockchainu.

Mezi blockchainy plánujícími si osvojit tento systém se řadí Corda, blockchain bankovního konsorcia R3, blockchain Intelu Sawtooth a Quorum, blockchain vytvořený JPMorgan Chase & Co.

I když tato technologie láká stále více a více pozornosti a zájmu, experti a skeptikové upozorňují, že je teprve na začátku své cesty a může trvat spoustu let, než se ukážou její výsledky.

Systém Microsoftu dokáže zpracovat okolo 1 600 transakcí za sekundu. Pro srovnání, síť poskytovatele platebních karet Visa zvládne až 24 000 transakcí za sekundu.

Newsletter