Microsoft nabudil americké akcie a padly nové rekordy

Americké akcie opět posílily a akciové indexy Dow Jones a S&P500 dosáhly nových historických rekordů. O dobrou náladu na trhu se postaraly především akcie softwarového gigantu Microsoft.

Úzký index bluechips Dow Jones, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických firem, si dnes připsal 0,19 procenta a uzavřel na 18.595,03 bodu. Širší index S&P500 stoupl o 0,43 procenta na 2173,02 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o výrazných 1,06 procenta na 5089,93 bodu.

Tržní hodnota akcií Microsoftu se díky příznivým hospodářským výsledkům zvýšila o víc než 5 procent. Postaraly se o to hospodářské výsledky. Firma, která je největším výrobcem softwaru na světě, oznámila, že ve svém čtvrtém finančním čtvrtletí hospodařila se ziskem 3,1 miliardy dolarů po ztrátě 3,2 miliardy dolarů před rokem. 

Vzhůru zamířily rovněž akcie banky Morgan Stanley, jejíž čtvrtletní výsledky překonaly očekávání analytiků. Tím se Morgan Stanley postavila po bok Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan i Bank of America. Z překvapivě příznivých hospodářských výsledků těžily také akcie farmaceutické společnosti Abbott Laboratories.

Po závěru obchodování na čerstvě představené výsledky reagovaly poklesem akcie Intelu. Ztratily kolem 3 procent kvůli zaostání tržeb za očekáváním. Zisk na akcii byl však na odhady. Podobný byl obrázek u American Express.

Na devizovém trhu se dnes americký dolar vyšplhal až na čtyřměsíční maximum vůči koši hlavních světových měn. V posledních týdnech těží zejména z příznivých údajů o ekonomice Spojených států. Ty podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla ještě letos přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Dolarový index, který měří hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dostal nejvýše od 10. března. Později však o zisky přišel, vrátil se na zhruba 97 bodů.

Newsletter